Фейкових новин російської пропаганди про Україну цьогоріч було чимало. Факти ICTV виокремили 5 найпопулярніших та найкумедніших.
Фейк 1: Кияни хочуть повернути ВКонтакте і російські фільми
Новина про це з’явилась у січні на ТРК Звезда. У ній йшлось про те, що більшість жителів Києва негативно ставляться до блокування деяких інтернет-ресурсів, заборони на показ радянських та російських фільмів, а також і на в’їзд в Україну російських співаків та акторів.
Щоб ці слова не здавались безпідставними, росіяни вирішили як аргумент використати дані опитування сайту Обозреватель.
Тільки от вони зовсім забули вказати, що в опитуванні українського інтернет-видання йдеться не про окрему заборону російських ресурсів, а про ставлення киян до санкцій, які були введені проти Росії. І заборона ВКонтакте та російських фільмів – це лише один із пунктів опитування.
Крім того, його провели після заборони популярних на той час соцмереж, якими користувалась значна частина населення. Але вже влітку 2017 той же ВКонтакте вибув з топ-10 популярних мереж.
Фото: ТРК Звезда/скріншот
Фейк 2: Закон про деокупацію Донбасу дозволяє ЗСУ вбивати і грабувати без суду і слідства
Напевно, російській пропаганді так сподобалась новина про розп’ятого хлопчика в Слов’янську, що вони вирішили не зупинятись на цьому. Тепер, за їхніми словами, ЗСУ буде вбивати всіх.
У січні на сайті телеканалу Царьград з’явилась новина, про те, що Турчинов зрадів закону, який дозволяв карателям ЗСУ вбивати і грабувати без суду і слідства.
Приводом для створення цього повідомлення була заява секретаря РНБО Олександра Турчинова. Однак у своєму коментарі він явно не радів масовим вбивствам на Донбасі.
Секретар РНБО лише зазначав, що закон про деокупацію розширює можливості ЗСУ та інших військових формувань, а також підсилює українські позиції з відсічі збройної агресії Російської Федерації.
Фото: Телеканал Царьград/скріншот
Фейк 3: Уряд Гройсмана вирішив продавати кров українців за кордон
На думку російської пропаганди, в Україні не тільки бандерівці дітей їдять. Тут ще й влада намагається нажитись на бідолашних жителях, тому продає їхню кров.
У березні 2018 року російське інтернет-видання Фонд стратегічної культури написало про те, що відтепер українська влада експортуватиме не лише звичайні товари, а й кров громадян, які готові продати себе на частини.
Насправді ж уряд дозволив фармацевтичній компанії Біофарма плазма виробляти лікарські препарати з надлишків крові.
Відповідно до закону України Про донорство крові та компонентів, продавати за кордон можна тільки компоненти донорської крові та препарати з неї.
Фото: Фонд стратегічної культури/скріншот
Читайте: МЗС Румунії: фейки про “утиски” православних румунів – справа рук РФ
Фейк 4: Україна визнала, що не може повернути Крим
Виривання слів з контексту, мабуть, один з найулюбленіших маніпулятивних прийомів російської пропаганди. Не обійшлось і цього разу без нього.
Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Геогрій Тука під час одного з телеефірів, коли мова йшла конкретно про острів Тузла, заявив, що Україна може вирішувати це питання тільки дипломатичним шляхом.
Але наступною фраза була про те, що Росії все ж доведеться повернути Крим та відповісти за його анексію.
Натомість з уст Георгія Туки не прозвучало жодного слова про те, що Україна має намір здатися і відмовитися від Криму.
Фото: НТВ/скріншот
Фейк 5: Україна буде затримувати в Чорному морі всі судна РФ та стріляти на ураження
Видовищно вирішив завершити 2018 рік не тільки російський президент, а й пропагандистські ЗМІ.
Перший фактично організував атаку на Азові, а інші вміло це використали і зманіпулювали. Тандем вийшов досить непоганий.
А все почалось з ухваленого закону Про прилеглу морську зону України, яка встановлена відповідно до конвенції ООН з морського права. Видання Украина.ру відразу ж почало обурюватись тому, що українські прикордонники зможуть застосовувати зброю з метою відбиття збройного нападу та вторгнення.
Але, як завжди, російські пропагандисти забули звернути увагу на маленьку деталь. Контролюючі служби зможуть затримувати та проводити огляд суден тільки за умови порушення правил. І тільки в окремих випадках Морська охорона Держприкордонслужби як виняток зможе застосовувати силу.
Тож російським кораблям тут боятись нічого. Звісно, якщо вони нічого не порушили.
Фото: Украина.ру/скріншот
Як бачимо, російська пропаганда у 2018 році не зупинилась у виробництві подекуди найбільш кумедних та найбільш безглуздих новин.
Та, як би сказав гуру Росії зі створення фейків Дмитро Кисельов: Впрочем, ничего нового.
Раніше Факти ICTV писали про те, що Росія розповсюджує фейки про хіматаку на Донбасі.
Вікторія Гірко