Парламентські вибори 2019 року, які відбудуться 21 липня, принесуть багато змін. Участь у них беруть чимало нових обличь, тому вже зараз зрозуміло, що Рада ІX скликання істотно зміниться.
Для того, щоб ви не загубились серед великої кількості малознайомих прізвищ, Факти ICTV запускають спецпроект, присвячений парламентським виборам.
ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ 2019 – СПЕЦПРОЕКТ ФАКТІВ ICTV
Як відбуваються вибори, як проголосувати, що відомо про політсили, які у них програми та ідеологія, хто входить у списки партій – читайте у спецпроекті Парламентські вибори 2019.
Як відбуваються вибори в Україні?
В Україні змішана виборча система. Це означає, що з 450 депутатів половина обирається на мажоритарних округах, а інша половина – за списками партій.
У Раду пройдуть ті партії, які подолають бар’єр у 5%. Місця серед них розподіляються пропорційно відповідно до кількості голосів, які вони набрали.
Читайте: Мажоритарна виборча система – у чому особливість
Але мажоритарників цьогоріч поменшає. Через неможливість утворити округи на тимчасово окупованих територіях замість 225 округів працюють 199, отож і депутатів у Раді буде на 26 менше.
Як проголосувати не за місцем прописки?
Оскільки парламентські вибори 2019 року припадають на сезон відпусток, багато українців не зможуть проголосувати за місцем прописки.
Для того, аби змінити місце голосування, достатньо мати з собою паспорт і прийти до найближчого Державного реєстру виборців. На місці потрібно написати заяву, вказавши дільницю та причину зміни. Тоді вам нададуть довідку про тимчасову зміну місця голосування, яку потрібно взяти з собою у день виборів.
Втім, зверніть увагу – якщо ви змінюєте округ, то отримаєте лише один бюлетень і зможете голосувати винятково за партію.
Список партій на парламентські вибори 2019
Для участі у виборах ЦВК зареєструвала 22 партії. 26 червня відбулось жеребкування, і їм присвоїли номери, за якими вони розміщуватимуться у бюлетені.
За результатами жеребкування партії стоять у такому порядку:
- Опозиційний блок
- Сила і честь
- Всеукраїнське об’єднання Батьківщина
- Патріот
- Сила людей
- Опозиційна платформа – За життя
- Партія зелених України
- Всеукраїнське об’єднання Факел
- Об’єднання Самопоміч
- Європейська солідарність
- Українська стратегія Гройсмана
- Громадянська позиція
- Соціальна справедливість
- Слуга народу
- Сила права
- Радикальна партія Олега Ляшка
- Партія Шарія
- Голос
- Незалежність
- Аграрна партія України
- Всеукраїнське об’єднання Свобода
- Рух нових сил
Рейтинги партій на позачергових виборах
Напередодні парламентських виборів 2019 року соціологи традиційно проводять опитування громадян.
Зокрема, рейтинги партії Святослава Вакарчука Голос ростуть. Якщо ще 16-21 травня політсила мала 4,6% голосів, то вже у червні – 8,1%.
Так само укріпився і рейтинг Слуги народу – у середині травня партія отримувала 43,8% голосів, а вже на початку червня – 48,2%. Втім, наступне опитування показало незначне зниження її рейтингу до 47,1%.
Зворотня ситуація у Європейської солідарності Петра Порошенка – її позиції знижуються. З 8,8% голосів у травні політсила має лише 5% станом на 8-12 червня.
Детальніше можна подивитись на інфографіці нижче.
Верховна Рада має сьогодні трохи більші повноваження, аніж президент. Тому ваш голос – це голос за людей, яким ви довірите країну на наступні п’ять років. Вони представлятимуть і відстоюватимуть ваші права, ухвалюватимуть важливі для вас законопроекти, вирішуватимуть, чи звільняти міністрів та, зрештою, голосуватимуть за розподіл бюджету країни.
Нагадаємо, за перебігом підій на позачергових виборах можна стежити в онлайні Вибори до Верховної Ради 2019.
Лілія Ященко
*Похибка у соціологічному опитування не більше 2,2%
Вибірка: 2000 респондентів старше 18 років
Метод опитування: face-to-face
Терміни: 16-21 травня, 29-3 червня, 8-12 червня