Значне забруднення повітря в Києві почали фіксувати ще торік. Щодня люди перевіряли стан повітряного середовища.
Наприкінці року показники почали знижуватися і більшість людей забули про цю історію.
Проте нині вона знову стає актуальною, оскільки рівень забруднення повітря в окремих районах столиці доходить до позначок, за яких спостерігається реальна небезпека здоров’ю людей.
Проте потрібно знати не тільки про ситуацію із самим забрудненням повітря, а й про причини, які призводять до цього.
Факти ICTV розповідають, чому забруднюється повітря у Києві, і яка ситуація зараз.
Ситуація із забрудненням повітря
Значне забруднення повітря у Києві спостерігається з початку квітня. Згідно з інформацією бота, який моніторить якість повітря у Києві, 3 квітня індекс якості повітря (AQI) у столиці почав показувати сильне забруднення.
– Це індекс якості повітря для головного забруднювача повітря – дрібнодисперсного пилу фракції PM2,5. Тобто це не комбінований індекс якості повітря, а щодо окремо взятого забруднювача, який вимірюється станціями громадського моніторингу та станціями моніторингу органів місцевого самоврядування, – розповів у коментарі Фактам ICTV співзасновник проекту Saveecobot Павло Ткаченко.
Зокрема на Русанівці о 8.00 було зафіксовано рівень забруднення 106. А вже 5 квітня він зріс до 163.
Того ж дня сервіс AirVisual фіксував переважно погані показники щодо стану забруднення повітря у столиці України.
7 квітня найгірша ситуація спостерігалася на Подолі, Русанівці, Оболоні та Харківському масиві. Там показник забруднення повітря коливався від 135 до 162.
У передмісті цей показник досягав 158.
Станом на 8 квітня ситуація із забрудненням повітря почала потроху покращуватися, проте вона все ще не в межах норми, якою вважається показник 0-50.
Головним забруднювачем повітря за версією ВООЗ вважається саме PM2,5 (пил фракцією 2,5 мікрони).
– Цей пил не можна побачити і він не осідає миттєво, а його розносять потоки повітря в нижніх шарах атмосфери. Він може поширюватися на десятки-сотні кілометрів на тому рівні, на якому ми живемо, – пояснює Ткаченко.
У Києві ситуація станом на ранок 8 квітня була помірною, проте в окремих районах лівобережжя повітря все ще погане для певних груп людей.
Проте ввечері все стало набагато гірше. Згідно з даними порталу AirVisual, середній рівень індексу якості повітря збільшився до 156. Згідно з прогнозами, ситуація повинна покращитися вже з 11 квітня.
Чому забруднене повітря
6 квітня у Державній службі з надзвичайних ситуацій повідомили, що забруднення повітря спостерігається через характер погоди на території Києва.
– Спостерігається область високого тиску з антициклонічним характером погоди, що характеризується слабким вітром, підвищенням температури в приземному шарі. Така ситуація перешкоджає перемішуванню атмосферних шарів повітря та спричиняє накопиченню забруднювальних речовин на поверхні землі. Зазвичай у другій половині дня ситуація стабілізується, – повідомили у прес-службі ДСНС.
Подібна ситуація може продовжуватися у столиці протягом кількох наступних днів.
До цього додаються і лісові пожежі, які фіксували протягом березня і на початку квітня. 4 квітня у КМДА повідомили, що жителі столиці тривалий час жаліються на запах горілого у повітрі, який особливо відчутний вночі та вранці.
Станом на 4 квітням, впродовж 12 днів у Київській області було 144 пожежі в екосистемах, які призводять до загибелі звірів, забруднення повітря, зниження родючості землі.
– Один із наслідків ми щодня відчуваємо, коли закриваємо вікна і не маємо можливості провітрити квартиру – це все результат пожеж в екосистемах Києва та Київської області, – повідомили у прес-службі КМДА.
Крім того, на забруднення повітря вплинула і масштабна пожежа у зоні відчуження, яку зафіксували 4 квітня. Начальник Головного управління ДСНС у Київській області Василь Слободяник заявив, що 7 квітня продовжувалося горіння певних осередків пожежі.
Оскільки останнім часом вітер дме північно-західний або північній, дим доходить до Києва і теж частково забруднює повітря.
Ткаченко розповів, що у результаті пожеж в атмосферу виділявся дрібнодисперсний пил, який до столиці доносив вітер.
– Саме 5 квітня вночі та зранку в місті не було сильного вітру. І коли немає вітру, то весь цей пил просто висить у повітрі, немає його розсіювання…
Загалом, через те, що з кінця 4 квітня були пожежі навколо Києва і ще й з боку зони відчуження і якраз вітер дув звідти, то пил принесло в місто, швидкість вітру знизилася, він залишився в столиці і станції моніторингу почали вловлювати це забруднення, – пояснює співзасновник проекту Saveecobot.
За його словами, така ситуація є сезонною і спостерігається двічі на рік – восени та на початку весни. Саме в цей час часто виникають пожежі, люди випалюють поля, вчиняють підпали.
Як наслідок виникає задимлення, яке і призводить до зростання індексу якості повітря.
Як цьому протидіяти
Ткаченко вважає, що є два способи для протидії подібній ситуації із забрудненням повітря.
– Перший – роз’яснювальна робота. Тобто, доносити до людей, що не обов’язково спалювати сміття, листя, траву, а що можна і потрібно компостувати.
І другий спосіб, якщо люди не розуміють, то потрібно штрафувати. А ось тут настає найскладніше, адже для того, щоб оштрафувати за такі дії, потрібно визначити, хто спалює це все. Для цього потрібно “зловити за руку” в процесі підпалу, – говорить він.
Однак штраф за несанкціоноване спалювання становить всього 175 грн для фізосіб і 850 грн для юросіб. Крім того, процедура накладення відповідальності досить складна, тому не завжди є можливість покарати порушника.
Також не передбачено кримінальну відповідальність у тому випадку, якщо підпал завдав великих фінансових збитків або значної шкоди здоров’ю людей.
Однак це не означає, що порушників потрібно залишати непокараними. Факт порушення потрібно зафіксувати на фото або відео та звернутися до Національної поліції за телефоном 0-800-50-02-02, або подати електронне звернення на адресу pg.npu@police.gov.ua.
Після прибуття правоохоронців наполягайте на тому, щоб вони склали протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, ви можете написати скаргу інспектору з благоустрою території Управління контролю за благоустроєм.
Що робити в разі великого AQI
У разі значних показників індексу якості повітря співзасновник проекту Saveecobot радить не виходити з дому без значної потреби.
Бажано в цей час не провітрювати приміщення протягом кількох годин або дочекатися коли показники знизяться хоча б до жовтого або зеленого значення.
– Потрібно робити вологе прибирання в квартирі з використанням зволожувачів та/або очищувачів повітря. Коли ми зволожуємо повітря, то дрібнодисперсний пил злипається з дрібними частинками вологи. Він стає важчим і просто осідає на підлогу. А коли він осідає, то його можна прибрати, – каже Ткаченко.
В цей час також варто пити більше води, а якщо з’являється необхідність вийти на вулицю, то скористатися респіратором N95, який блокує не менше 95% часток розміром 0,3 мікрони.
Владислав Бомбела