Для виробництва нових ракет та БПЛА Росія використовує комерційні (побутові) чипи, які виробляють компанії у США та Європі. Вони корисні для оборонки держави-терориста, адже підтримують російську навігаційну систему ГЛОНАСС (Глобальна навігаційна супутникова система).
Для військових цілей її почали розробляти ще у СРСР у 70-х – як конкурентку американській GPS. Саме за допомогою системи ГЛОНАСС ворожі ракети та безпілотники потрапляють у повітряний простір України та орієнтуються у ньому.
Раніше Головне управління розвідки Міністерства оборони опублікувало список іноземних компаній, які продовжують виробляти чипи, що підтримують ГЛОНАСС. Таких компаній щонайменше 13 у США та ЄС.
У грудні 2022-го британський аналітичний центр RUSI опублікував розслідування, де розкрив схему закупівлі західної мікроелектроніки, що використовується розробниками російських дронів Орлан-10. Одним з учасників розслідування стала Рада економічної безпеки України (РЕБ).
За словами одного з ініціаторів бойкоту виробників таких чипів, нардепа Ярослава Юрчишина: головна мета полягає не у бойкотуванні виробництва самої мікроелектроніки, а у бойкотуванні підтримки системи ГЛОНАСС, яку Росія використовує у війні проти України.
– Ми вже добилися того, аби країни Заходу не продавали такі чипи Росії. Але тепер ми маємо добитися того, щоби в цих чипах не використовувалася технологія прив’язки до ГЛОНАССу. А тепер уявіть собі, що швейцарці, американці, канадійці, тайванці, ті, хто робить мікроелектроніку з прив’язкою до ГЛОНАССу, заберуть підтримку цієї навігаційної системи.
Вони (росіяни, – Ред.) не зможуть координувати через свою систему, їм для цього доведеться використовувати систему європейського союзу Galileo, китайську BeiDou чи американську GPS. А це знову ж таки можливості закрити їм очі повністю, – каже Ярослав Юрчишин.
Через санкції Росія вже не може напряму купувати такі чипи. Проте легко це робить через країни-посередники. Ба більше, схожі чипи вільно продають в інтернеті. Виробники вважають їх не військовою мікроелектронікою, а комерційною, тобто побутовою, бо призначені вони для смартфонів чи фітнес-трекерів. Але у росіян такі цивільні технології легко стають інструментом для вбивства українців – наголошує проєктний менеджер компанії Truman Денис Гутик.
– Тут треба апелювати до проблеми, а не до виробника. Як я сказав, проблема набагато глибша і багаторівнева. По-перше, це певні прогалини в експортному контролі, по-друге– це взагалі підхід до комерційної мікроелектроніки. Тривалий час комерційна мікроелектроніка сприймалася лише як дещо позитивне, рушійна сила розвитку і прогресу.
Зараз ми бачимо, що комерційна мікроелектроніка, чип, який може використовуватися у смартфоні, легко використовується державами-терористами у виробництві, наприклад, дрона-камікадзе. Тобто ситуація у цій сфері змінилася, і на цю проблему треба звертати увагу, – зазначає Денис Гутик.
За словами експертів, наводячи ракети, росіяни використовують й інші навігаційні системи: як от GPS, Galileo та BeiDou. Але втративши контроль над власною системою навігації ГЛОНАСС, окупантам буде куди складніше запускати ракети, переконаний експерт Ради економічної безпеки України Антон Микитюк.
– Велика проблема полягає у тому, що всі ці чипи – комерційні. Тобто побутові. Вони стоять у телефонах, фітнес-браслетах. Їх можна в будь-якому іншому обладнанні знайти. І ці чипи також продаються на маркетплейсах: е-Bay, Amazon, Aliexpress. Виробники роблять їх, щоб вони застосовувалися до всіх сфер. І росіяни використовують зараз саме комерційні чипи, оскільки, починаючи з 2014 року, вводяться санкції на воєнні чипи та чипи подвійного призначення. І зараз ці санкції стають дедалі жорсткішими.
Але ми повинні розуміти, що якщо зараз виробники чипів скажуть, що вони відмовляються підтримувати ГЛОНАСС, то все одно вже є вироблені партії чипів. До їх заміни на нові формати, без підтримки ГЛОНАССу, знадобиться приблизно 2-3 роки. Поки вони вийдуть з обігу й з’являться нові чипи без підтримки цієї системи, – каже Антон Микитюк.
Нині українська влада спільно із Радою економічної безпеки на міжнародному рівні апелюють і до самих виробників чипів, і до урядових організацій тих держав, де вони виробляються, аби спонукати їх до блокування підтримки ГЛОНАССу, додає нардеп Ярослав Юрчишин.
– Якщо наші західні партнери чесні і західний бізнес чесний, він не вестиме торгівлі з Росією. Будь ласка, нехай робить мікроелектроніку так, щоб вона підтримувала GPS, і її можна буде використовувати навіть у Росії. Але якщо він прив’язує її до ГЛОНАССу, то він співвідповідальний за вбивства людей, – зазначає Ярослав Юрчишин.