Агенство Reuters повідомило, що Україна передала США перелік бажаного озброєння. У переліку є, зокрема, доволі неочікувані та дороговартісні позиції.
Що може означати запит України та що відомо про зброю, яку Київ хоче отримати від США, читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Як розповів у коментарі Фактам ICTV військовий експерт Олег Жданов, такий перелік може свідчити про зміну в підході прохань до союзників.
– Я так розумію, що це зміна в підходах щодо запиту для наших партнерів, щоб не сталося так, як сьогодні, коли просили в партнерів мінімум, що вони можуть дати, а вони давали ще менше. По-перше, там розширили спектр чи асортимент озброєння. По-друге, це може бути й перспектива, – сказав він.
Так, наприклад, для того, щоб передати винищувачі F-18, потрібен термін підготовки бази фахівців і технічного забезпечення їх експлуатації. Тому запит може бути і планом на майбутнє.
Як вказує експерт, найближча перспектива отримання може бути тільки стосовно деяких комплексів ПРО і ППО.
Система ППО THAAD
За даними агенства, Україна могла попросити систему протиповітряної оборони Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).
THAAD – американський протиракетний комплекс рухомого наземного базування для висотного заатмосферного перехоплення балістичних ракет середньої дальності.
За словами військового експерта Олександр Коваленка, THAAD – достатньо ефективний комплекс великого радіуса дії. Залежно від модифікації ракети, відстань знищення цілі може досягати до 200 км, а також до 200 км за висотою перехоплення.
– THAAD здатний перехопити обʼєкт, який летить на швидкості майже 8 Махів (від 2,5-3 тис. м/сек). Тобто перехоплення, наприклад, ракети Кинджал не становить для THAAD значної проблеми. Крім того, американський ракетний комплекс здатний перехоплювати обʼєкти на рівні стратосфери та тропосфери, – сказав Коваленко.
Олег Жданов звертає увагу на те, що цей комплект надсучасний і дуже дорогий. На його думку, навряд чи партнери зможуть надати його найближчим часом.
Винищувачі F-18 Hornet
McDonnell Douglas F/A-18 Hornet – американський палубний винищувач-бомбардувальник і штурмовик, розроблений у 1970-х роках.
Він є основним бойовим літаком ВМС США. Наразі він знятий із виробництва, однак перебуває на озброєнні США, Канади, Австралії, Іспанії, Швейцарії, Фінляндії, Кувейту та Малайзії.
Раніше західні ЗМІ повідомляли, що представники України вже порушували питання постачання F-18 на закритих засіданнях.
За словами Жданова, F-18 нам пропонували і Канада, й Австралія. Тому Сполучені Штати можуть просто викупити для України винищувачі у цих країн.
Літаки C-17 Globemaster і C-130 Super Hercules
C-17 Globemaster – американський військово-транспортний літак. Зазвичай виконує стратегічні повітряні перевезення вантажів і військ, додатково – тактичні місії, перевезення хворих і скидання з літака вантажів.
C-17 стоять на озброєнні ВПС США, Великої Британії, Австралії, Канади, Катару, Об’єднаних Арабських Еміратів, Кувейту та Індії.
C-130 Super Hercules – це також американський військово-транспортний літак середньої і великої дальності. Основний військово-транспортний літак США, країн НАТО та низки інших країн.
Поки що в України немає військово-транспортних літаків західного зразка. Зараз у нас основний транспорт – це радянський Іл-76 та український Руслан.
Водночас у процесі експлуатації літаки зношуються, тож Україні потрібно оновлювати парк.
Вертоліт Apache і гелікоптер Black Hawk
Black Hawk (Чорний яструб) – це американський тактичний багатоцільовий вертоліт, призначений для перевезення особового складу та різноманітних військових вантажів, а також для евакуації поранених і транспортування великогабаритних вантажів.
Військовий експерт Олександр Коваленко зазначає, що цей багатофункціональний гелікоптер використовується як для транспортних місій, так і для військових операцій (висаджування десанту, диверсійно-розвідувальних груп тощо).
Black Hawk став би в пригоді для ЗСУ, адже можна було б швидко перекидати важливі підрозділи у зони бойових дій чи доставляти спеціальні групи військових для виконання певних завдань.
Вертоліт уже використовують бійці Головного управління розвідки Міноборони.
AH-64 Apache – американський основний ударний вертоліт, що перебуває на озброєнні армії США із середини 1980-х років.
Як пише Military Balance, станом на 2023 рік США мають у своєму активі близько 740 гелікоптерів Apache.
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати Америки виділяють Україні новий пакет військової допомоги на суму $175 млн.