Ракетний катер “Івановєц” знищено в Криму: чим могли атакувати, як зменшить вплив РФ у Чорному морі

Російський ракетний катер Ивановец

Фото: скрін відео

Внаслідок спецоперації у ніч з 31 січня на 1 лютого знищено ракетний катер “Івановєц” Чорноморського флоту РФ, повідомили ГУР.

Коли і де було знищено корабель

Російське судно перебувало на рейді озера Донузлав у тимчасово окупованому Криму, коли воїни спецпідрозділу Group 13 завдали по ньому кілька ударів.

– Внаслідок низки прямих влучань у корпус російський корабель зазнав пошкоджень, не сумісних із подальшим рухом – “Івановєц” дав крен на корму і затонув, – уточнили у розвідці.

За її даними, попередньо, пошуково-рятувальна операція росіян на Донузлаві успіху не мала. Кажуть, що вартість втраченого державою-агресором корабля – орієнтовно $60-70 млн.

Що кажуть в українських спецслужбах

– Це є ракетний катер, його знищено. Він потонув, і зараз перебуває на морському дні. Низка бойових влучань під час бойового чергування, тобто на рейді перебував неподалік від озера Донузлав.

Це справді дуже успішна операція, яка змусить ще раз командування Чорноморського флоту Росії подумати над доцільністю зберігання кораблів навколо Криму, – зазначив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

Ракетоносій “Івановєц”: хто був на борту катера

У Військово-морських силах ЗСУ відзвітували, що було знищено судно російських окупантів 41 бригади ракетних катерів. З огляду на штатну кількість особового складу в 40 моряків, наслідки скорочення корабельного складу РФ, як припускають у ВМС і ГУР, є теж суттєвими.

– Безумовно, втрата особового складу флоту агресора додатково демотивує. Це серйозна втрата. Швидше за все, це втрата екіпажу. Попри спроби рятувальної операції, вона, за нашими даними, завершилася провалом.

Це черговий доказ ефективності українських морських дронів, які відпрацювали блискучу операцію. Продовжується утискання флоту агресора за межі української акваторії далі від окупованих територій, – зазначив представник ГУР Андрій Юсов.

Спланована бойова операція

У коментарі Фактам ICTV керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко пояснив, що ця спецоперація в Криму з ураження катера “Івановєц” свідчить про потужну розвідку, здійснену Силами оборони України.

– Це добре організована, спланована та реалізована бойова операція Головного управління розвідки в координації з іншими підрозділами Сил оборони України.

Вона свідчить про те, була проведена потужна розвідка обстановки, виявлено катери і судна, які виходять на патрулювання акваторії Чорного моря. Їх пильнували, стежили за цими кораблями, а потім відбулося ураження, – пояснив експерт.

Чим могли атакувати катер “Івановєц”

Олександр Мусієнко припустив, що для здійснення спецоперації могли використати вдосконалені українські багатоцільові надводні безпілотні човни на кшталт MAGURA.

– Особливістю цієї атаки можна вважати те, що було застосовано 3-4 дрони. Ймовірно, вдосконалених дронів подібних MAGURA, які раніше використовували наші підрозділи розвідки.

Операція проведена так, що один з дронів уразив гвинт, тобто зупинив судно, позбавив його рухомості та маневреності. А потім були удари, коли вже судно перестало рухатися, зазнало серйозних проблем, удари по бойовій частині, де зберігалися ракети, і фактично машинне відділення, – пояснив аналітик.

Читайте також
Керував особисто адмірал Неїжпапа: як морські дрони вперше вразили Чорноморський флот РФ

Основне призначення ракетного катера

Особливість цього ракетного катера в тому, що він застосовувався для виконання завдань в Чорному морі, звернув увагу керівник Центру військово-правових досліджень.

– Основна його функція та призначення – це протидія ворожим катерам, човнам і кораблям. Задля цього він оснащується відповідними протикорабельними ракетами, які здатні вражати надводні цілі та наземні об’єкти, якщо вони в зоні досяжності. Але основна – це протидія морським видам. Це не ракети Калібр, а інший тип, – пояснив він.

Позбавлення впливу РФ у Чорному морі

– Це важлива операція, тому що демонструє реалізацію стратегічного підходу щодо зменшення корабельного угруповання ворога, знищення кораблів Чорноморського флоту РФ. Це системна робота, яка триває. Зараз ми в будь-якому випадку бачимо мінус бойову одиницю для ЧФ Росії – це важливо.

Другий момент – це те, що мінус такої бойової одиниці позбавляє дещо можливості та здатності Росії для патрулювання акваторії, адже треба розуміти, що цей корабель здійснював патрулювання, а відтак він мав протидіяти цим же дронам. Тобто він охороняв Севастопольську бухту, і не тільки, від таких дронів. А його знищення відкриває нам додаткові можливості з ураження інших об’єктів чи кораблів. Це важливий момент, – зазначив Олександр Мусієнко.

Читайте також
Скільки кораблів у Чорноморському флоті РФ – відповідь військового експерта

Для поповнення Чорноморського флоту РФ потрібно заводити кораблі з Балтійського в Чорне море, проходячи Босфор, на що Туреччина не дає згоди. Це зменшить спроможності Росії на воді, пояснив експерт.

– Звичайно, зменшення корабельного угруповання створюватиме проблеми для Росії, адже для того, щоб їм поповнювати кількість своїх кораблів, то потрібно їх заводити з Балтійського в Чорне море, проходячи Босфор, на що Туреччина не дає згоди. Це системна робота з подальшого зменшення можливостей і спроможностей Росії для дій у Чорному морі, – наголосив Мусієнко.

Скільки в РФ залишилося таких катерів

– Це досить суттєва втрата, враховуючи наявність всього трьох таких катерів проєкту 1241.1 у складі Чорноморського флоту РФ і озброєння, серед якого протикорабельні ракети типу Москіт з дальністю до 130 км, – пояснили у ВМС ЗСУ.

Де розташована затока Донузлав на карті Криму

Фото: Google maps

Ракетний катер “Івановєц”: характеристики

Це великий ракетний катер проєкту 12411 Молния, призначений для знищення бойових надводних кораблів, десантних і транспортних засобів і суден у морі, пунктах базування, морських угруповань та їхнього прикриття, а також для прикриття кораблів і суден від надводних і повітряних загроз.

На озброєнні Чорноморського флоту РФ із грудня 1989 року. Його перша назва – Р-334, але в жовтні 1998 року катер перейменовано на “Івановєц”.

Факти ICTV дізналися у військового експерта Олександра Коваленка, які особливості та характеристики ракетного катера “Івановєц”.

Читайте також
Підбитий ВДК Оленегорский горняк РФ перекинула в Севастополь – ВМС України
Валентина Летяк редакторка стрічки
Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень, адвокат
Юлія Захарченко редакторка стрічки
Категорії: Україна