Україна не змогла звільнити острів Зміїний від російської присутності з першого разу, тому деокупацію українського острова в Одеській області довелось проводити в три етапи.
Про це розповів керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України Кирило Буданов та представник ГУР Вадим Скібіцький в фільмі ГУР. Битва за море.
Як звільняли острів Зміїний
Вадим Скібіцький каже, що звільнення острова відбувалося в три етапи.
Спочатку на звільнення острова Зміїний були відправлені українські морські десантники, які першими проводили висадку.
– З першого разу не вийшло. Це нормально. Не змогли повністю зачистити острів… Те, що, можливо, не врахували – це вже потім виправили. Що російська сторона буде розташовувати засоби ППО на катерах, бо вони не могли їх завезти на острів Зміїний, – зазначив Скібіцький.
За його словами, коли росіяни зрозуміли, що не здатні відновитися чи наростити свої сили на Зміїному, це стало переломним моментом у звільненні острова.
Водночас Кирило Буданов додає, що після переломного моменту довелося понервувати.
– Почали їх вибивати ракетно-артилерійськими ударами після того, як була висадка. І зрештою змусили їх після величезних втрат звідти втікати. І відразу ж зайшли інші групи, – сказав керівник ГУР.
Скібіцький зазначає, що це стало “першим досвідом висадки морського десанту на окупованій території”.
Звільнення острова Зміїний
Про звільнення острова стало відомо 30 червня 2022 року. Тоді окупанти з армії РФ втекли з острова.
Остаточно вибити з острова вдалось завдяки успішній операції українських Сил оборони.
Це дало змогу Україні повністю деокупувати Одещину і не пустити російський флот до узбережжя регіону. Згодом це також допомогло відкрити зерновий коридор.
На 500-й день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський відвідав острів Зміїний.