Аеродром у Старокостянтинові: експерт пояснив, чому РФ намагається його знищити

СтарконСтаркон

факти

Сьогодні, 14 червня, російський ворог ракетами та Шахедами знову атакував місто Старокостянтинів, що на Хмельниччині. Бомбардувальники Ту-95МС запустили крилаті ракети, а МіГ-31К — ще й аеробалістичний Кинджал.

У Старокостянтинові розташований військовий аеродром Повітряних сил. Це гарно обладнане та укріплене летовище, яке своїм існуванням не дає спокою окупантам від самого початку повномасштабної війни. Навіть важко порахувати, скільки разів туди ворожа авіація намагалася поцілити.

Факти ICTV розпитали у керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, чому окупанти постійно туди б’ють.

Як діє наша авіація під час тривоги

За словами Олександра Мусієнка, щойно лунає повітряна тривога, наша авіація одразу злітає і розосереджується: тобто ні літаків, ні пілотів вже на смугах немає. Адже не секрет, що росіяни хочуть знищити наш авіафлот, який так їм дошкуляє, коли б’є по цілях в Криму та на окупованих територіях.

Авіація підіймається в повітря за винятком тих бортів, які вже не робочі.

За словами експерта, наша авіація з 2014 року поступово виходила з дуже глибокої кризи, адже до того часу авіапарк невпинно скорочувався, технічному обслуговуванню належної уваги не приділяли, у пілотів було мало нальоту на літаках тощо. І саме з початком АТО у 2014 році з’явилася потреба в авіації.

– Потім на величезному ентузіазмі особового складу, керівництва і командування Повітряних сил і командування Збройних сил вдалося відремонтувати значну кількість літаків, – наголосив Олександр Мусієнко.

У візії розвитку Повітряних сил ЗСУ, яку затвердили ще до повномасштабного вторгнення, передбачили, що Україна планує отримати до 2035 року американські винищувачі F-16, британські Eurofighter, шведські Gripen. Відповідно, під них треба оснащувати інфраструктуру.

Наприклад, Gripen дуже схожий з Су-25 – він сяде навіть на дорогах. До речі, в Україні досить багато автодоріг, пристосованих для цього. А ось для F-16 треба спеціальні аеродроми.

Тоді і визначили 3-4 таких аеродромів для F-16. Спочатку говорили про два летовища – Озерне на Житомирщині та Старокостянтинів на Хмельниччині. У 2016 році в Старокостянтинові провели капітальний ремонт.

Читайте також
Україна прагне значно послабити російську ППО перед прибуттям F-16 – ISW

Де розташований Старокостянтинів

Місто Старокостянтинів розташоване на північ від Хмельницького. Відстань між містами — понад 41 км.

Чим важливий аеродром у Старокостянтинові

У Старконі, як називають його в народі, базується 7 бригада тактичної авіації імені Петра Франка.

В усіх навчаннях, які відбувались на території України із залученням авіації партнерів, зокрема й США, Старкон відігравав значну роль.

– Отже, з огляду на це все ворог десь собі там думає, що, можливо, у Старокостянтинові будуть розміщені F-16. А це треба зірвати. Як зірвати? Можна пошкодити смугу, наприклад. А вона, я скажу, там доволі міцна, – говорить Олександр Мусієнко.

Експерт розповів, що на початку повномасштабної війни навіть з пошкодженої смуги пілоти здіймали літаки. До того ж їх потім швидко ремонтували.

Тому росіяни хочуть пошкодити устаткування, антени, радари, інженерно-технічне обладнання тощо. Вони вишукують, де ж можуть бути запаси західних ракет Storm Shadow та SCALP, які несуть Су-24. А ці літаки базуються у Старокостянтинові.

Варто зауважити, що не всі аеродроми в Україні пристосовані для злету та посадки Су-24 – їм треба довші смуги, бо ці літаки важчі.

Олександр Мусієнко вважає, що постійними атаками Старкона ворог переслідує дві мети – пошкодити наші Су-24 і не дати розмістити F-16.

Читайте також
Україна отримає від Нідерландів перші винищувачі F-16 вже цього літа – міністр

Наскільки захищений аеродром у Старокостянтинові

Авіабазу та аеродром у Старокостянтинові будували ще за радянських часів. Він має посилений захист.

— Цей аеродром, ця авіабаза будувалася для розміщення бомбардувальників. Всі ми розуміємо, що таке бомбардувальники і на кого вони мали бути спрямовані в радянські часи холодної війни, — говорить Олександр Мусієнко.

За його словами, у 2022 році ще не йшлося про F-16. А тепер, коли розмови про західні літаки почастішали, то й Росія почала активніше бити по Старкону.

До того ж пілоти, які злітають з аеродрому Старокостянтинова, підлітають до лінії бойового зіткнення та виконують доволі складні та ризиковані завдання по окупованій території Криму та південного сходу. А це росіянам дуже допікає.

Читайте також
Нідерланди не заборонятимуть Україні бити по цілях у РФ з F-16 – міністр

Чи можна розосередити літаки зі Старокостянтинова

За словами Олександра Мусієнка, завдяки тому що наш авіафлот розмістили й на інших летовищах, вдалося його зберегти. Та все ж бомбардувальники потребують особливих умов обслуговування та злету й посадки.

Тобто заходи з розосередження літаків по інших місцях дійсно можуть їх врятувати.

Але для більшої ефективності це треба поєднувати із насиченням України засобами ППО, щоб вони виконували функцію так званих об’єктових засобів протиповітряної оборони, які будуть закріплюватися за конкретними летовищами, аеродромами чи авіабазами.

Експерт Олександр Мусієнко впевнений, що союзники нам не дадуть просто так розмістити західні винищувачі без посилення ППО.

Читайте також
Літаки Mirage 2000: як французькі винищувачі допоможуть Україні на полі бою
Марта Бондаренко редакторка стрічки
Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень, адвокат
Категорії: Україна