Скільки може тривати воєнний стан в Україні: думка юристів

Скільки може тривати воєнний стан в Україні

Скільки може тривати воєнний стан в Україні

Воєнний стан є винятковим правовим режимом, що запроваджується в Україні у відповідь на збройну агресію або безпосередню загрозу державній незалежності та територіальній цілісності. Він передбачає надання державним органам, військовому командуванню та військовим адміністраціям розширених повноважень для відсічі агресії та забезпечення національної безпеки.  

Факти ICTV дізнавалися у юристів безоплатної правничої допомоги, скільки може тривати воєнний стан та чи є обмеження його тривалості. 

Максимальний термін, скільки може тривати воєнний стан

Правовий режим воєнного стану регламентується Конституцією України та законом України Про правовий режим воєнного стану. Процедура введення воєнного стану прописана у статті 5 цього закону.  

Юристи зазначають, що пропозицію щодо введення воєнного стану в Україні або в окремій її місцевості на розгляд президента подає Рада національної безпеки та оборони України. Тобто, чи потрібно вводити воєнний стан, визначає РНБОУ.  

– Якщо ухвалено рішення щодо необхідності введення воєнного стану, то президент видає відповідний указ, і тоді його затверджує Верховна Рада. Ідея введення воєнного стану йде від Ради оборони України, президента та Верховної Ради.  

Юристи зазначають, доки є необхідність та доцільність ведення воєнного стану, є певна загроза цілісності України, то будуть вводити воєнний стан.  

– Тобто якихось чітких термінів немає. Відштовхуються від того, чи є підстава для введення воєнного стану. Він може подовжуватися будь-яку кількість разів, – говорять юристи. 

Така процедура повторюється кожні 90 днів. Це пов’язано з тим, що воєнний стан може вводитися як по всій території, так і в окремих її областях, регіонах. Цю ініціативу подає РНБОУ. 

Особливості воєнного стану

Ключовими особливостями є: 

  • Воєнний стан вводиться на певний строк і припиняється після усунення загрози.
  • Державні органи отримують додаткові повноваження для забезпечення безпеки держави.
  • На період воєнного стану можуть бути тимчасово обмежені конституційні права і свободи громадян.
  • Можуть створюватися тимчасові військові адміністрації для управління окремими територіями.

У період дії воєнного стану в Україні запроваджено певні обмеження:

  • Заборонено вносити зміни до Конституції України та Конституції Автономної Республіки Крим. Це зумовлено необхідністю забезпечення стабільності правової системи в умовах надзвичайної ситуації.
  • Заборонено проводити вибори президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.
  • Заборонено проведення всеукраїнських та місцевих референдумів. Це пов’язано з необхідністю зосередити зусилля на забезпеченні оборони країни.
  • Обмежено право на проведення масових заходів. Заборонено проведення страйків, мітингів, демонстрацій та інших масових заходів, які можуть дестабілізувати ситуацію.
Читайте також
Воєнний стан в Україні-2025: дата закінчення і що треба знати про запровадження
Марина Терюханова редакторка стрічки
Категорії: Україна