Президент Володимир Зеленський окреслив головні завдання для українських дипломатів.
Серед пріоритетів – зміцнення міжнародної співпраці у сфері оборони, посилення тиску на Росію, інтеграція України до ЄС та НАТО, активізація мирних переговорів і підтримка українців за кордоном.
Дрони та ППО для України
Глава держави підкреслив необхідність активної роботи посольств у кількох напрямках: зокрема у налагодженні спільного виробництва зброї, особливо безпілотників та у залученні фінансування для їх виготовлення.
– Головне завдання української дипломатії – сприяти всьому, що захищає українське життя в Україні передусім, і всьому, що завдає болю Росії за цю війну. І кожен із вас має бути конкретним у власних результатах заради наших людей, заради українців, – наголосив президент.
Зеленський нагадав, що посольства мають підтримувати оборонну ініціативу не лише на політичному рівні, а й через медіа та публічну дипломатію.
– На рівні посольств це треба максимально підтримувати. Також ви маєте бути активними – політично, медійно, якщо чесно, як завгодно – у питанні щодо ППО для України. Світ повинен знати, що відбувається через ці ганебні удари Росії та як саме можна захистити життя тут. Це має бути роботою не тільки Києва, але й усіх наших посольств, усіх наших представників, – зазначив глава держави.
Посилення тиску на Росію
Ще одним важливим завданням Зеленський назвав забезпечення перетворення рішень судів проти Росії у реальні стягнення. Йдеться про арбітражі, в яких Україна виграла $6,9 млрд проти Росії та Газпрому. Зокрема, підтримки потребує юридична команда НАК Нафтогаз.
– Загалом це має бути одним із основних ваших завдань – відстоювати необхідність того, щоб Росія повністю платила за те, що робить проти України, – зауважив президент.
Він наголосив на потребі синхронізації санкцій із міжнародними партнерами. За його словами, українські обмеження мають отримати застосування в юрисдикціях партнерів, як і міжнародні санкції повинні бути імплементовані в Україні.
Окремо відзначено необхідність роботи зі США щодо санкційної політики, співпраці в сфері ППО, постачання дронів, спільних інвестицій та економічних програм.
Ще одне завдання – створення юридичної структури для притягнення РФ до відповідальності. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга отримав доручення підготувати перелік практичних кроків для запуску Спеціального трибуналу за злочин агресії проти України.
Вступ України до ЄС та НАТО
Зеленський підкреслив важливість наповнення кожного дипломатичного формату змістом. За його словами, у 2025 році уряд повинен забезпечити повну готовність до перемовин по всіх кластерних напрямках вступу до ЄС. Українські дипломати, у свою чергу, мають наполегливо працювати над тим, щоб Європейський Союз дотримувався взятих на себе зобов’язань.
Триває поступова інтеграція з НАТО. Президент нагадав про важливість послідовної політичної підтримки цих процесів.
Глава держави закликав не знижувати темпу реалізації двосторонніх безпекових угод. Станом на зараз таких домовленостей уже 28.
Переговори для закінчення війни
Серед поточних завдань – прискорення перемовин із Росією з метою завершення війни. Зеленський повідомив, що готується обмін полоненими, а Секретар РНБО Рустем Умєров вже передав російській стороні пропозицію провести чергову зустріч представників у Туреччині.
– Адженда зустрічі для нас зрозуміла – повернення полонених, повернення дітей, які були викрадені Росією, та підготовка зустрічі лідерів. Я прошу вас інформувати країни вашого перебування про необхідність саме такого переговорного підходу, саме такої адженди та забезпечувати Україні необхідну політичну підтримку, – зазначив президент.
Закон про множинне громадянство
Зеленський зосередив увагу на підтримці українців за кордоном. З цією метою нещодавно було ухвалено закон про множинне громадянство.
– Зокрема для цього нещодавно був ухвалений закон про множинне громадянство, і ми розпочинаємо його виконання. Це і завдання, і дуже серйозний історичний результат. Поступово будемо визначати коло країн, із якими будуть відкриватись відповідні процедури, – додав глава держави.