Видання The Wall Street Journal написало, що Україна має непогашені єврооблігації на $20 млрд і група іноземних власників частини цих євробондів хоче отримати до $500 млн відсотків за державним боргом у 2025 році.
У 2022 році власники єврооблігацій України погодилися на дворічні канікули, термін яких збігає вже у серпні. А без досягнення нової угоди Україні начебто може загрожувати дефолт.
Факти ICTV поцікавилися в інвестиційного банкіра Сергія Фурси, чи можливий дефолт України за зовнішніми зобов’язаннями.
Дефолт України?
Коли у 2022 році заморозили єврооблігації, то планувалося, що за два роки ситуація в Україні стане більш зрозумілою, але виявилося не так, сказав Сергій Фурса. І зараз незрозуміло, про що знову треба домовлятися з власниками наших єврооблігацій.
За його словами, зараз уже почався процес реструктуризації, і це не через те, що кредитори чогось вимагають.
– Зараз український уряд виходитиме з певною пропозицією для кредиторів, а далі кредитори вже будуть її приймати або не приймати, – сказав інвестиційний банкір.
Він наголосив, що кредитори мають три варіанти: не прийняти пропозиції українського уряду і піти в дефолт, пролонгувати період канікул або ж домовитися.
За словами Сергія Фурси, дефолт серед цих варіантів – найменш ймовірна ситуація. Тому що дефолт не потрібен, зокрема, й великим інвестиційним компаніям, таким як Pimco та BlackRock, адже з іміджевого погляду для них це буде дуже погано.
– Тому ні, дефолту точно не буде. Що буде: якась домовленість чи пролонгація? Важко сказати, – говорить експерт.
Варіанти розвитку подій
Міжнародний валютний фонд (МВФ) чинить тиск на український Мінфін, щоб із самого початку запропонувати дуже жорсткі умови, наприклад списання умовних 70% боргу. Звісно, про якісь платежі-купони (періодичні платежі, які отримує власник купонної облігації) не йдеться в принципі найближчим часом. Сергій Фурса вважає, що інвестори на таке не погодяться.
– Чи може Мінфін запропонувати щось інше – поки що важко сказати. Адже є тиск з боку МВФ, що треба багато боргу списувати і щоб всі інвестори заплатили, зокрема й приватні кредитори. Тому взагалі не йдеться про платіж у $500 млн, – сказав інвестиційний банкір.
За словами Сергія Фурси, наразі йдеться про те, чи списувати з цих $20 млрд умовних 50% чи умовних 70%. І саме це на сьогодні буде головною дискусією між Україною та кредиторами. Дуже бажаний розвиток подій для останніх – щоб хоч якісь виплати почалися.
Покриття виплат відсотками від заморожених у ЄС активів РФ
В Україні ще два роки діятиме програма МВФ, а у Міжнародного валютного фонду дуже жорстке правило, щоб жодних платежів, доки діє програма, не було, зауважив інвестиційний банкір.
– Яка різниця, чим покривати, якщо колись треба буде знову платити. Адже все одно все йде у загальний котел, – зауважив він.
За словами Сергія Фурси, допоки йде війна в Україні, ніхто фізично виплачувати відсотки за євробондами не буде.