Смотрицький каньйон підготував науковцям сюрпризи

Смотрицький каньйон підготував науковцям сюрпризи

Рідкісні червонокнижні рослини й тварини та незвичні геологічні утворення – унікальним поєднанням вражає пам’ятка природи – величний Смотрицький каньйон на Хмельниччині.

440 мільйонів років тому тут було Силурійське море, яке й сприяло розвитку органічного життя. Воно залишило українцям безліч згадок про себе. У цих скелях, заввишки до 30 метрів, численні рештки давньої доби – рослини та молюски. Смотрицький каньйон, стверджують місцеві науковці, єдиний у світі об’єкт, де силурійські породи на поверхні. Зачаровують і природні водоспади, що наче нашіптують туристам – спускайтеся до каньйону і готуйтеся до дива.

На зеленому острівці, затиснутому серед скель і Смотрича, приватні оселі, квітники та городи. До них веде мальовничий підвісний місток. Більшість гостей із задоволенням ходить над річкою, та подих тут таки перехоплює. Природа наче навмисно створила це вапнякове диво, аби захистити і допомогти в обороні майбутнім мешканцям Кам’янця-Подільського. Сотні років ці схили були природним укріпленням та фортецею.

«Дійсно зробили неприступним Кам’янець. Укріплення були обладнані гідротехнічними спорудами. І коли до міста підходили вороги, люди зачиняли, вода розливалася, цю перешкоду не могли подолати вороги», – розповідає завідувач наукового відділу національного архітектурного заповідника «Кам’янець» Ганна Ківільша.

Смотрицький каньйон науковці називають природною лабораторією рідкісних рослин. На кам’яних схилах ростуть квіти та трави, яких немає більше ніде у світі.

«Тут представлена цікава рослина шеверека подільська, яка є реліктом світового значення, і зустрічається тільки в нас на Поділлі, також тут представленні лікарські рослини, горицвіт весняний. Флора є фітобанком Поділля», – розповідає провідний фахівець з екологічної освіти національного парку «Подільські Товтри» Олена Дім’янова.

Півстоліття тому тут знайшли рідкісний жовтець іллірійський. На початку минулого століття у скелях відкопали давніх молюсків, корали, морські лілії. Відбитки їх можна знайти, якщо ретельно оглядати давні скелі. Обійти Смотрицьке диво можна доволі швидко, довжина каньйону 9 кілометрів. Але, переконують городяни, поспішати під час такої прогулянки не варто, краще годину-дві посидіти біля прадавніх каменів у цілковитому спокої та гармонії з найкращим архітектором планети – природою.

Людмила Цимбалюк, «ФАКТИ», ICTV

Категорії: Суспільство