Перероблений Іскандер, який важко перехопити: чим відрізняється гіперзвуковий Кинджал від інших систем

Перероблений Іскандер, який важко перехопити: чим відрізняється гіперзвуковий Кинджал від інших систем

Depositphotos

Журналісти Фактів тижня порівняли гіперзвуковий Кинджал із сучасними протиракетними системами. Ракета, яка здатна вразити наземну ціль, та озброєння, яке повинно цьому завадити? Але ж які характеристики обох із них допомагатимуть виконати ці завдання? Читайте далі у матеріалі.

За рік Росія випустила по Україні понад 4 тис. ракет усіх типів. Починаючи зі старих Точка-У, як під час кривавої атаки проти цивільних на залізничному вокзалі в Краматорську. Водночас наша протиповітряна оборона не здатна протистояти Кинджалам, але чи є у світі відповідь на гіперзвукові атаки?

У самій своїй суті ракета комплексу Кинджал – це перероблений Іскандер. Але стартує він не з землі, а літака. Для цього росіяни переробили старий перехоплювач МіГ-31, створивши модифікацію МіГ-31К, який розганяє ракету перед запуском.

Фото: Getty Images

А ось Patriot, який теоретично має збивати балістичні цілі, нікуди не літає. І швидкість його ракет повітряного перехоплення набагато менша.

Російські джерела надають такі дані відносно головних характеристик ракет комплексу Кинджал:

  • швидкість від 10 до 12 махів – тобто від 12 тис. до 14,5 тис. км/год;
  • перша стадія польоту відбувається на висоті до 20 км;
  • швидкість ракет комплексу Patriot – трохи більш ніж 6 тис. км/год, тобто вдвічі менша, ніж Кинджал;
  • досяжність за висотою така ж, як і у російської цілі – 20 км.

Логіка проста: що вища швидкість і висота цілі, то важче її перехопити.

– Двигун вмикається на великій висоті й довгий час ракета зберігає високу швидкість. Через це її перехопити дуже важко. Вона на кінцевому етапі все ще залишається гіперзвуковою. І наші сучасні комплекси, які стоять на озброєнні сил протиповітряної оборони, просто не здатні їх перехоплювати, – зазначив провідник науковий співробітник Державного музею авіації НАУ Валерій Романенко.

У комплексу Кинджал ситуація ще складніша: ракета може довго тримати гіперзвукову швидкість, тому долає всі наявні системи ППО. На цьому етапі траєкторія подібна до тієї, яку тримають крилаті ракети. А після досягнення району своєї цілі Кинджал здійснює карколомне піке з кутом до 60°. Ця траєкторія отримала назву аеробалістична. Здається, збити цю ракету неможливо саме через швидкість і траєкторію.

Але що там з дальністю та радіусом дії? Одразу беремо до уваги, що носії кинджалів – МіГ-31к, тобто високомобільна техніка. І досить лише їм злетіти, як тривога лунає на всій території України.

Водночас сама ракета Кинджал, навіть без урахування радіуса дії літака МіГ, здатна подолати 2 тис. км. Тобто може вражати будь-яку точку в Україні.

Ракети ЗРК Patriot останньої модифікації ПАК-3 забезпечують захист в радіусі до 100 км. Але по балістичних цілях захисне коло звужується, дальність – лише 20 км.

Фото: Getty Images

– Є певний напрямок, звідки в тебе можуть летіти ракети, і ти його захищаєш. Але у випадку з Україною, коли ракета може запускатися з Білорусі, з території РФ, з окупованих територій, зокрема, Криму, ми якраз і маємо 270°. І це саме для балістичних ракет, – повідомив головний редактор Defense Express Олег Катков.

Звісно, наша ППО намагається пристосовуватися. Але треба розуміти, що повністю закрити небо над Україною – надзвичайно важко.

– Сьогодні теж наші радянські системи й БУК М1, і С-300 та інші комплекси, працюють за зонами. Зони, де підловлюють і ракети, і Shahed, і російську авіацію, постійно змінюючи позицію. Ті зони, які не перекриті, намагаються перекривати мобільними вогневими групами, а також винищувальною авіацією, – зазначив речник Повітряних сил України Юрій Ігнат.

Головна перевага Patriot відносно старих систем ще радянської розробки – електронний мозок, який сам дає команду на пуск протиракет. Швидкість реакції – 15-20 секунд.

Але чи взагалі буде ця битва? За оцінками фахівців, Росія має не більш ніж 50 гіперзвукових ракет Кинджал. І швидко поповнювати запаси її промисловість не здатна, а відтак ця ракета так і залишатиметься небезпечним, але дуже рідкісним хижаком. Фінальний гонг цієї битви поки що мовчить.

Читайте також
Тактика ракетного терору Росії вже зазнала поразки – Юсов
Павло Васильєв журналіст Факти тижня
Юлія Захарченко редакторка стрічки
Категорії: Суспільство