Чи захищені українські храми від вогню та що робити у випадку пожежі

Що робити у випадку пожежі в церквіЩо робити у випадку пожежі в церкві

Після пожежі в паризькому Нотр-Дамі Факти взялися перевірити українські церкви – чи захищені святині від вогню. Як виявилось – загорання там стаються нерідко, і також здебільшого під час реставраційних робіт, як це було в Нотр-Дамі.

За статистикою найбільш небезпечні українські святині – це три православні лаври. Цієї зими горіла одна з будівель Києво-Печерської лаври, а в Почаївській три роки тому при пожежі навіть загинув священик – туди й досі не пускають журналістів перевірити систему безпеки.

Реставрація – найнебезпечніший для історичних споруд період, адже відповідальність за безпеку  музейники із священиками повністю передають підрядникам. У звичайному же режимі, працівники запевняють, все під повним контролем.

За безпекою у Києво-Печерській лаврі спостерігає цілодобовий пост охорони. Вдень вони контролюють ситуацію через камери спостереження, вночі патрулюють територію пішки.

І якщо план евакуації з Успенського собору під час пожежі зрозумілий – в одноповерховій будівлі відкриті усі 6 виходів – то в Лаврській дзвіниці спроба втечі від диму та вогню може закінчитися фатально. Адже горіти окрім дерев’яних сходів – єдиного шляху виходу з дзвіниці – тут нема чому. Тому для порятунку краще не тікати.

Оглядовий балкон лаврської дзвіниці виконує досить важливу функцію безпеки. В разі пожежі або задимлення відвідувачам не потрібно нікуди тікати, а залишатися саме там, щоби чекати на рятувальників для подальшої евакуації.

Читайте: Навчання рятувальників у церквах: чи готові храми до надзвичайних ситуацій

У більшості українських храмів через стародавні розписи на стелях датчики диму та вогню не встановлені взагалі – це заборонено законом, як і водяні системи пожежогасіння. Тож весь захист – це доглядальниці із вогнегасниками.

Але головне завдання не вчасно загасити пожежу, а її не допустити. Якщо в Софійському соборі через старовинність артефактів головними за пожежну безпеку є люди, то в будинку митрополита все обладнано за останнім словом протипожежної техніки. Тут сучасна система автоматично прийме рішення про гасіння вогню спеціальним газом.

Останнім словом техніки хваляться і греко-католики у львівському соборі Святого Юра. Церковники привчають до протипожежних заходів і вірян, спонукаючи замінити звичайні свічки з відкритим вогнем на їхні електричні аналоги на батарейках.

До слова, Факти ICTV розповідали про те, хто і для чого намагався підпалити храм МП у Запоріжжі.