Країна казок: в Україні створили онлайн-платформу з народними оповідками з усіх регіонів

Країна казок

Фото: Країна казок

Для дітлахів з’явилася нова онлайн-платформа з народними оповідками, які понад 40 років збирав український етнограф Микола Зінчук. Також розробники створили аудіовізуальні версії казок. Підшукали старовинні символи та поринули в історичні довідки.

Проєкт Країна казок не лише дає друге дихання українському епосу, а й передасть його далі, у наступні покоління. Онлайн-платформа осучаснених оповідок вже працює, тож починати читати їх з малечею можна просто зараз.

Як створювали Країну казок

Перш ніж зробити аудіовізуальні версії казок, тексти адаптували, бо кожна оповідка в оригіналі містила певний регіональний діалект, прислів’я, тематику та сюжет. Водночас треба було зберегти територіальну ідентичність.

— Саме ці казки – це безпрецедентний спадок, я маю на увазі саме казки Зінчука. Тому що 4 тисячі тільки по західних регіонах, біля 8 тисяч загалом він зібрав. Брати Грімми навіть не наблизилися. Цей дядько зробив те, чого ніхто в світі не зробив. Він зібрав по крупиночках, він об’єднав що спільного є між лемками, бойками і Сумщиною, Чернігівщиною чи Поліссям, – акцентує сценаристка та письменниця Аліса Ліндеман.

Для створення візуального ряду довелося вишуковувати старовинні символи, нариси української абетки, поринати в історичні довідки, але подати їх в осучасненому вигляді. Основною ідеєю було створити простір, світ і всесвіт української казки.

Для кого створена Країна казок

На платформі можна знайти казки на будь-яку тему і в будь-якому форматі. Їх можна й слухати, й дивитись, й читати. Автори проєкту закликають батьків читати разом із дітьми.

— Цей момент, коли сім’я разом і читає казку, говорить і аналізує, обговорює досвід наш, тобто це ж досвід український. Там, наприклад, казки Півдня. Південь же ж відрізняєтсья від Півночі. Те, як люди дивляться на життя, як вони сприймають, які в них культурні традиції. І ти вже починаєш більше розуміти, чому так, – пояснює креативний директор проєкту Юрій Пристаєцький.

Почасти ці казки дають змогу дізнатися історичні події, особливості культури й менталітету кожного окремого регіону. Безумовно, оповідки містять ключові сенси для кожної казкової історії: працьовитість, взаємовиручка, хоробрість і хитрість, перемога добра над злом.

Етнограф Микола Зінчук більшу частину свого життя присвятив збиранню казок. Він вирішив каталогізувати їх і записувати з усних розповідей. Для цього Зінчук влаштовувався в школу працювати, там знаходив людей, які знали казки й були усними оповідачами. Так у нього зʼявилася величезна підбірка казок з усієї України. До кожної з них є анотація – звідки історія родом.

Дивіться також
Казки від тата на війні: на Прикарпатті військовослужбовці записують свій голос для дітей

Фото: Країна казок

Ксенія Павлишин Журналістка Вікна. Новини
Категорії: Lifestyle