Міста поряд з «лінією зіткнення». Які вони? Похмурі, суворі, мілітаризовані та депресивні? Покинуті бізнесом? Без яскравих культурних та інфраструктурних проєктів?

Зовсім ні! Висока активність громадських організацій, оновлення інфраструктури і міського середовища, сміливі інновації та бурхливі зміни – такі міста на сході України, для яких близькість до «лінії зіткнення» означає не тільки ризики, а й нові можливості. Програма ООН із відновлення та розбудови миру в Україні наочно показує, чим дихають міста, наскільки потужні громадські організації та які неймовірні люди живуть на цих територіях.

Вугледар — маленьке місто, де живуть люди із величезними серцями
Розташування: Донецька область, за 30 км від «лінії зіткнення»
Населення: 15 188.
Рік заснування: 1964
Містотвірний вид зайнятості: вугільна промисловість.

Вугледар доволі юне місто, яке дає 2 млн тон вугілля на рік. Нині місто перебуває на стадії певного оновлення та перебудови. Планується, що Вугледар відмовиться від концепції населеного пункту з вузькою спеціалізацією на видобутку вугілля, а стане містом із розвиненими різними галузями економіки.
Фото: Ficus Films


Вугледар доволі юне місто, яке дає 5 млн тон вугілля на рік. Нині місто перебуває на стадії певного оновлення та перебудови. Планується, що Вугледар відмовиться від концепції населеного пункту з вузькою спеціалізацією на видобутку вугілля, а стане
містом з розвиненими різними галузями економіки.
На мій погляд, особливістю Вугледара є його компактність. У нас практично немає одноповерхової забудови. Маленьке місто, немає громадського транспорту, все поряд. Але є й проблеми – економіка міста сформована на основі двох вугільних шахт, тому основна зайнятість – це шахтарі.
Федір Сорокін
голова ГО Агенція Розвитку Вугледара
У місті відкрили Агенцію розвитку Вугледара SOVA (Skills, Opportunities, Values, Activities Навички, Можливості, Цінності та Активності). За словами менеджерки з організаційного та інноваційного розвитку Агенції Тетяни Сігаєвої, до них можуть приходити містяни, говорити, що вони планують зробити, а вже Агенція вирішуватиме, як саме допомогти людині. Йдеться про громадські ініціативи. До речі, саме вони відіграють значну роль у побудові суспільних відносин у Вугледарі. Нижче кілька прикладів, коли ініціатива небайдужої людини змінила на краще життя цілої спільноти.
Судді Ользі Луньовій довелося залишити Луганськ із початком збройного конфлікту на сході України та переїхати до Вугледара. Коли жінка вперше побачила будівлю, в якій їй потрібно було б працювати, то одразу вирішила, що її варто змінювати. Адже будівля суду навіть не відповідала нормам державних стандартів.

- Після того, як ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру погодилася реалізувати програму доступу до правосуддя в нашому суді, було побудовано два нових зали судових засідань на першому поверсі. Нова канцелярія, нові вбиральні, кімната для батьків з дітьми і багато-багато іншого, чого взагалі не існувало до цього, – розповіла суддя вугледарського міського суду у Донецькій області, в.о голови суду Ольга Луньова.


Фото: Ficus Films
Як у Вугледарі ініціатива небайдужої допомагає рятувати жінок від домашнього насильства
Колишня співробітниця Нацполіції та громадська діячка Олена Бойко чудово знає, що іноді інструменти проти домашнього насильства, які використовують правоохоронці, не допомагають викорінити проблему.

Нині у Вугледарі функціонує денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які зазнали домашнього та гендерно зумовленого насильства.

- Ми створили таке місце, де можна проводити тренінги, зустрічі, круглі столи. Тобто це з метою консультування. І також це місце, де можна надати екстрену кризову допомогу. Тобто вони отримують тут щонайменше консультацію, а максимум – комплекс послуг, – переконує Олена Бойко.

Фото: Ficus Films
Ініціативна мама, яка змогла подарувати нові хобі безлічі дітей

- Ми з Донецька, переселенці. Я звикла, що наші діти займались у різних гуртках. Коли ми тут опинилися, тут нічого такого не було. В результаті розвісила спочатку оголошення у під'їздах. Групи я швидко набрала. Почала шукати приміщення, а немає такого, – розповідає підприємиця та засновниця Робоклубу у Вугледарі Ганна Теличко.

Потім її чоловік Сергій побачив оголошення щодо гранту ПРООН першої хвилі.

- Ми написали бізнес-план і подали. По гранту ПРООН ми подавали наукові шоу, експерименти. Це була франшиза. Також ми там англійську та художню школу відкрили та створили чотири робочі місця, зазначила Ганна.

У 2017 році запрацював роботехнічний напрям, який одразу став мегауспішним. Перша Всеукраїнська олімпіада з робототехніки увінчалася першим місцем. З того часу вугледарівські роботехніки не лише в Україні посідають призові місця, а й їздять за кордон на змагання, де також показують високий результат.

Фото: Ficus Films
Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
OUR COMPANY
Bring Your Ideas to Life
Everything that you dreamed of can be brought to life exactly at the moment when you decide to win.
OUR COMPANY
Bring Your Ideas to Life
Everything that you dreamed of can be brought to life exactly at the moment when you decide to win.