Операція Об’єднаних сил: чому зміна назви нічого не вирішує

Що зміниться після завершення АТО

Після підписання закону про реінтеграцію Донбасу замість АТО буде діяти операція Об’єднаних сил. Проте, зміна назви “АТО” на якусь іншу в існуючих умовах нічого кардинально не змінює.

Слід зазначити, що Збройні Сили України виконували свої бойові завдання в районі проведення АТО і до моменту ухвалення нового Закону. Поняття, що пропонуються Законом України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, як то “здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо у Донецькій та Луганській областях” лише погіршують існуючу ситуацію.

Читайте:  АТО завершується. На Донбасі починається новий етап – Муженко

Створення ще одного об’єднаного штабу із посадою командувача, лише заплутає існуючу ієрархію військового управління.

Справа в тому, що ще у 1992 році був ухвалений Закон України “Про оборону”, чинний на сьогодні. У вказаному нормативно-правовому акті чітко по пунктах докладно розписаний план по дії кожного органу державної влади та військового управління по відсічі збройної агресії.

Відтак, жодні інші Закони просто непотрібні, а необхідно виконувати те, що є, бо правових актів більш, ніж достатньо.

Так, наприклад, ст. 8 Закону України “Про оборону” передбачає, що “для забезпечення стратегічного керівництва Збройними Силами України іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами в особливий період може створюватися Ставка Верховного Головнокомандувача, як вищий колегіальний орган воєнного керівництва обороною держави у цей період”.

Читайте: Закон про реінтеграцію Донбасу набув чинності: головні зміни

Тобто, механізм для військового керівництва у випадку війни є передбаченим, і вжиття усіх необхідних заходів для відсічі збройної агресії. І виникає запитання, чому за роки війни не виконані вимоги діючого Закону “Про оборону”?

А відповідь, як на мене, проста – небажання брати відповідальність. Звідси і окозамилювання у вигляді появи так званого закону “про реінтеграцію”, жонглювання поняттями, створення нових структур управлінь, штабів, посад.

Читайте: Закон про реінтеграцію Донбасу: чому зараз та основна мета

На жаль, це все робиться лише з метою імітації “бурхливої діяльності”, ухвалення тих чи інших рішень, пов’язаних з відсіччю агресії та безпосереднього військового керівництва, як це передбачено Конституцією і законодавством України, створення нових посад і штабів цьому добре сприятиме, бо в разі необхідності легше буде знайти “крайнього”.

Читайте: Миротворча місія: значення для України та загрози

Автор: політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень

Категорії: Без категорії