З 1 липня в Україні повинні запустити ринок електроенергії відповідно до всіх міжнародних стандартів.
Основна суть ринку електроенергії – його побудова за моделлю, що діє в Європі: торгівля електроенергією на вільних ринках, на основі якої формується ринкова ціна.
Відповідно, згодом виникає конкуренція, шанси для появи нових компаній, більше можливостей фінансування своїх інвестиційних програм.
Читайте: Ринок електроенергії необхідно запустити з 1 липня – єврокомісар Шефчович
Що це дає для споживача
З початком запуску ринку – нічого. Але згодом це призведе до покращення якості надання послуги.
Наприклад, один показник – SAIDI (індекс тривалості відключень електроенергії) є найвищим в Україні, порівняно із нашими сусідами. Це відбувається за рахунок того, що компанії не мають можливості нормально фінансувати свої активи та не особливо переймаються якістю постачання електрики.
В умовах вільного ринку електроенергії буде жорсткіший контроль за якістю послуг та виникне велика кількість постачальників, які боротимуться за споживача.
Згодом виникнуть нові постачальники, які конкуруватимуть між собою, і ця конкуренція має покращити якість таких послуг.
Все це відбудеться згодом. Можливо, через два роки ми почнемо відчувати якісь зміни.
Покращення роботи компаній з оновлення їхніх фондів та послуг несе за собою підвищення тарифів до ринкового рівня.
Для населення, як передбачається, буде запроваджений механізм ПСО (покладення спеціальних обов’язків), подібний до того, який існує на ринку газу. Тому для населення не буде суттєвої зміни ціни. Хоча за логікою такого ринку передбачається, що всі повинні платити ринкову ціну за послуги.
Чому міжнародні партнери просять відкласти старт ринку
Відповідний закон про ринок був ухвалений 2015 року, а з 1 липня 2019 року він має повноцінно запрацювати.
Читайте: Ринок електроенергії можна вводити поетапно – Воллер
Термін для організації вільного ринку електрики в Україні був невеликий. А підготовка не була на належному рівні: в деяких випадках були затримки із ухваленням та запровадженням необхідних рішень.
Насамперед, це стосується комерційного обліку: надійності подання постачальниками точних даних про споживання, особливостей механізму ПСО, роботи компаній на ринку двосторонніх договорів.
На фоні невирішених питань виникла думка про те, що варто відкласти запровадження вільного ринку електрики, але за цей час все вирішити, наприклад, на три місяці.
Водночас постає питання – чи будуть усі проблеми вирішуватись оперативно у разі перенесення запуску ринку, чи знову будуть зволікання, особливо зважаючи на кампанію з підготовки до парламентських виборів.
Автор: Андріан Прокіп, експерт напряму Енергетика Українського інституту майбутнього.