Літо та сезон відпусток наближаються до закінчення, і люди масово починають відчувати відгомін осінньої депресії.
Погана погода, менша кількість сонячних променів погіршують загальний стан людини. Як же боротися з депресією?
Проблема більшості людей у тому, що вони не розуміють значення депресії. Вона сама собою не проходить і потребує психотерапії та медикаментозного супроводу, а рекомендації “візьми себе в руки” та “налаштуйся на позитив” – не працюють.
Тому почуття, яке всі відчувають восени – швидше почуття пригніченості, смутку, туги та печалі.
Читайте: Осіння депресія. Як побороти нудьгу, слабкість та інші симптоми
Восени у більшості людей виникає почуття пригніченості, апатії, небажання що-небудь робити, емоційної нестабільності, в якому людині погано.
Існує дві причини. Перша – біологічна (пов’язана із зовнішнім середовищем), друга – психологічна (пов’язана з внутрішнім світом людини).
Симптоми осінньої “депресії” і як боротися
Дні стають коротшими, менше сонця, відповідно, виділяється менше гормону задоволення і біологічно посилюється несприятливий фактор. До цього можна додати ще й погіршення харчування, відповідно, стає менше корисних речовин в організмі.
Стан зовнішнього середовища призводить до того, що на біологічному рівні людини відбувається гормональна перебудова, яка впливає на самопочуття. Домінують гормони, які відповідають за стрес, стомлюваність, а відновлення займає багато часу.
Людина відчуває себе пригнічено, настрій погіршується, продуктивність роботи падає, виникає апатія й емоційна нестабільність.
Такий стан коригується фізичними навантаженнями (відвідування спортзалу), плаванням, правильним харчуванням та якісним сном. Також влаштовуйте собі міні-відпочинок на вихідні, це може бути як активний відпочинок, так і поїздка в інше місто.
Читайте: Депресія і недолік сну – одні з причин зайвої ваги
Впродовж місяця стан стабілізується, біологічні ритми людини перебудовуються і стан осінньої “депресії” проходить.
Психологічні чинники, які впливають на погіршення загального стану людини – післявідпустковий період, відбувається формування нових планів, постановка нових завдань, трапляються нові політичні процеси, роботодавці починають вимагати нових результатів, а у дітей починаються школи та садки – це все збільшує кількість стресу.
Людина на тлі біологічних факторів і так відчуває погіршення стану, а до цього додаються ще й психологічні, адже ритм життя восени пришвидшується у кілька разів. Це все стає спусковим механізмом запуску процесу осінньої “депресії”.
Психологічні чинники також коригуються фізичними навантаженнями, оскільки спорт сприяє викиду ендорфіну, гормону щастя, а також відпочинком, релаксацією або медитацією.
Автор: Роман Мельниченко, сімейний психолог.