11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію коронавірусу.
Визнання ВООЗ – не заклик до бездумного скуповування провізії у супермаркетах і посилення страху за своє життя. Проте, на жаль, це таки може викликати паніку.
Паніка – це стан сильного страху через усвідомлення уявної або реальної загрози життю. У такому стані людина відчуває неконтрольоване бажання уникнути цієї загрози.
Що відбувається під час паніки:
- загальна розгубленість;
- підвищена тривожність;
- думки про загрозу та обговорення цієї теми з навколишніми;
- зниження продуктивності праці;
- можливий вплив на фізичне самопочуття через напружений психічний стан;
- непродумані або малоефективні дії для захисту від загрози;
- афекти, які переважають над розумною поведінкою.
Читайте: Чому не варто панікувати через коронавірус в Україні
У такому стані люди охоплені страхом, часто спостерігається зниження здатності до критичного мислення та порушення звичного ритму життя.
Хто найбільш схильний до паніки – люди, у яких завищена тривожність. Якщо високий рівень тривоги супроводжує впродовж останнього періоду життя чи загалом. Якщо людина у стресі, втомі та виснаженості.
У такому стані складно фільтрувати інформацію, а відчуття безпеки порушене. Нудьга та відсутність інтересу до життя може теж бути родючим підґрунтям для паніки.
Що робити, щоб не піддатись паніці
- Вивчіть інформацію та конкретні факти про хворобу.
Варто дізнатись, яка природа вірусу, скільки людей загинуло, скільки вилікувалось. Більше того, вивчіть, які причини смерті у світі найпоширеніші.
Набагато більше шансів загинути у тій же автокатастрофі, ніж від коронавірусу. Окрім того, якщо ви зараз читаєте цей текст, то вже пережили як мінімум пандемію свинячого грипу у 2009 році.
Читайте: Фонд соцстрахування вирішує питання виплати лікарняних на час карантину – Ляшко
- Сфокусуйте увагу на тому, що в межах вашого впливу – турбота про власне здоров’я та гігієну, стосунки з рідними, самореалізація.
Тривога через вірус може бути певним способом втечі від реальності. Легше тривожитись через коронавірус, ніж через те, що наразі відбувається у власному житті, через проблеми у стосунках з собою, партнером, дітьми, батьками.
- Звертайте увагу на те, що відбувається тут і зараз.
Нагадуйте собі, що ви у безпеці. Відчувайте своє тіло, температуру навколо, звуки, запахи, кольори, текстури. Запитуйте себе: Що саме я зараз відчуваю?
- Фільтруйте інформацію.
Зараз дійсно багато новин про коронавірус, тому що це гучний інфопривід. Дивіться ширше, це не єдине, що відбувається у світі, і є багато інших хороших новин, про які так гучно не говорять, тому що вони не настільки хайпові.
Автор: Ольга Іванова, психолог, член Української спілки психотерапевтів.