PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ольга Іванова
Автор: Ольга Іванова

Як не панікувати через коронавірус в Україні – 4 правила

11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію коронавірусу.

Визнання ВООЗ – не заклик до бездумного скуповування провізії у супермаркетах і посилення страху за своє життя. Проте, на жаль, це таки може викликати паніку.

Паніка – це стан сильного страху через усвідомлення уявної або реальної загрози життю. У такому стані людина відчуває неконтрольоване бажання уникнути цієї загрози.

Що відбувається під час паніки:

 • загальна розгубленість;
 • підвищена тривожність;
 • думки про загрозу та обговорення цієї теми з навколишніми;
 • зниження продуктивності праці;
 • можливий вплив на фізичне самопочуття через напружений психічний стан;
 • непродумані або малоефективні дії для захисту від загрози;
 • афекти, які переважають над розумною поведінкою.

Читайте: Чому не варто панікувати через коронавірус в Україні

У такому стані люди охоплені страхом, часто спостерігається зниження здатності до критичного мислення та порушення звичного ритму життя.

Хто найбільш схильний до паніки – люди, у яких завищена тривожність. Якщо високий рівень тривоги супроводжує впродовж останнього періоду життя чи загалом. Якщо людина у стресі, втомі та виснаженості.

У такому стані складно фільтрувати інформацію, а відчуття безпеки порушене. Нудьга та відсутність інтересу до життя може теж бути родючим підґрунтям для паніки.

Читайте: На Львівщині госпіталізували чоловіка з підозрою на коронавірус Ємець ініціював позачергове засідання Ради для ухвалення закону про коронавірус Коронавірус у Радомишлі: інфікована їздила до Львова і була в церкві

Що робити, щоб не піддатись паніці

 • Вивчіть інформацію та конкретні факти про хворобу.

Варто дізнатись, яка природа вірусу, скільки людей загинуло, скільки вилікувалось. Більше того, вивчіть, які причини смерті у світі найпоширеніші.

Набагато більше шансів загинути у тій же автокатастрофі, ніж від коронавірусу. Окрім того, якщо ви зараз читаєте цей текст, то вже пережили як мінімум пандемію свинячого грипу у 2009 році.

Читайте: Фонд соцстрахування вирішує питання виплати лікарняних на час карантину – Ляшко

 • Сфокусуйте увагу на тому, що в межах вашого впливу – турбота про власне здоров’я та гігієну, стосунки з рідними, самореалізація.

Тривога через вірус може бути певним способом втечі від реальності. Легше тривожитись через коронавірус, ніж через те, що наразі відбувається у власному житті, через проблеми у стосунках з собою, партнером, дітьми, батьками.

 • Звертайте увагу на те, що відбувається тут і зараз.

Нагадуйте собі, що ви у безпеці. Відчувайте своє тіло, температуру навколо, звуки, запахи, кольори, текстури. Запитуйте себе: Що саме я зараз відчуваю?

 • Фільтруйте інформацію.

Зараз дійсно багато новин про коронавірус, тому що це гучний інфопривід. Дивіться ширше, це не єдине, що відбувається у світі, і є багато інших хороших новин, про які так гучно не говорять, тому що вони не настільки хайпові.

Автор: Ольга Іванова, психолог, член Української спілки психотерапевтів.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка