Команда вчених з Уппсальського університету у Швеції під час дослідження виявила, що лише три ночі обмеженого сну, близько чотирьох годин, спричиняють зміни в крові, пов’язані з більш високим ризиком серцевих захворювань.
Запальні білки
Вчені вивчили запальні білки в крові. Це молекули, які організм виробляє, коли він перебуває в стані стресу або бореться з хворобою.
Коли ці білки залишаються високими протягом тривалого часу, вони можуть пошкодити кровоносні судини і підвищити ризик таких проблем, як серцева недостатність, ішемічна хвороба серця та миготлива аритмія (нерегулярне серцебиття).
Дослідження
У дослідженні взяли участь 16 здорових молодих чоловіків, які провели кілька днів у лабораторії, де ретельно контролювалося все: від їхнього харчування до рівня активності та впливу світла.
Учасники дотримувалися двох режимів: три ночі нормального сну (8,5 годин) і три ночі обмеження сну (4,25 години). Після кожної фази сну чоловіки виконували коротке високоінтенсивне тренування на велосипеді, а їхню кров перевіряли до і після.
Результати
Вчені виміряли майже 90 різних білків у зразках крові. Вони виявили, що позбавлення сну викликало явне зростання запальних маркерів, пов’язаних із серцевими захворюваннями.
І хоча фізичні вправи зазвичай підвищують рівень здорових білків, таких як інтерлейкін-6 і BDNF (які підтримують здоров’я мозку і серця), ці реакції були слабкішими після поганого сну.
Навіть молоді люди
Вражаюче, але зміни відбулися навіть у молодих, здорових дорослих лише після кількох ночей поганого сну.
– Це викликає занепокоєння з огляду на те, наскільки часто дорослі час від часу відчувають поганий сон – і приблизно кожна четверта людина працює позмінно, що порушує режим сну, – йдеться в повідомленні.
Дослідники також виявили, що час доби, коли брали кров, мав значення: рівень білка варіювався між ранку та вечора і ще більше, коли сон був обмежений. Це свідчить про те, що сон впливає не тільки на те, що у вашій крові, а й на те, коли ці зміни найбільш помітні.
Хоча сучасне життя часто спонукає нас жертвувати сном заради продуктивності, спілкування або часу перед екраном, подібні дослідження нагадують нам, що організм веде рахунок – тихо, хімічно і безкомпромісно, резюмують учені.
Фото: Володимир Когут