Під час першого саміту Європейський Союз – Велика Британія сторони підписали угоду про стратегічне партнерство в сфері безпеки й оборони. Про це повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Угода про партнерство між ЄС та Великою Британією
Відповідно до домовленостей, Велика Британія отримала змогу брати участь у ключових оборонних ініціативах Євросоюзу, зокрема – у програмі переозброєння та в європейському оборонному інвестиційному фонді.
За словами фон дер Ляєн, угода охоплює такі напрямки:
- співпраця в оборонній промисловості;
- забезпечення військової мобільності;
- спільна діяльність у сфері розбудови миру та врегулювання кризових ситуацій;
- протидія гібридним загрозам.
– Це перший крок до участі Великої Британії в європейській програмі оборонних інвестицій, яку ми називаємо SAFE. Йдеться про кредити в обсязі 150 млрд євро для оборонних закупівель. Це партнерство відкриває шлях до спільних закупівель, – зазначила президентка Єврокомісії.
Вона також підкреслила, що основою співпраці між ЄС і Великою Британією залишаються саме люди. Фон дер Ляєн нагадала про рішення Британії знову приєднатися до програми Erasmus+.
– Це дозволить новому поколінню знову жити й навчатися в країнах одне одного. І це створить дружбу, яка триватиме все життя, – додала очільниця Єврокомісії.
Допомога Україні стане більш ефективною
Фон дер Ляєн також підкреслила, що до програм ЄС з переозброєння можуть долучитися й інші держави, які не входять до складу Союзу. Зокрема, йдеться про Україну.
– Це створює умови для більш ефективної та скоординованої підтримки України. Йдеться як про колективні закупівлі озброєння для передачі Києву, так і про прямі інвестиції в український оборонно-промисловий сектор, – наголосила вона.
Президентка Єврокомісії також зазначила, що і ЄС, і Велика Британія залишаються одностайними у прагненні домогтися повного й безумовного припинення війни, яку розв’язала Росія. Обидві сторони, за її словами, виступають за “рішучий і справедливий мир” для України.
У свою чергу, голова Ради Європейського Союзу Антоніу Кошта наголосив, що нова угода між ЄС та Великою Британією також посилить обороноздатність НАТО.
– Наше партнерство зміцнить європейський внесок в Альянс і сприятиме концентрації на спільних стратегічних пріоритетах. Це напрям, в якому ми будемо рухатися після цього вдалого саміту. Він лише перший з багатьох – ми домовилися зустрічатися щорічно, – сказав Кошта.