Держсекретар Марко Рубіо пояснив, що заява Дональда Трампа щодо закупівлі союзниками по НАТО американської зброї для України стосувалася можливості передачі європейськими країнами наявних американських систем Києву і придбанням натомість нового озброєння для себе у США.
Про це Рубіо заявив під час спілкування з журналістами в Куала-Лумпурі, Малайзія, повідомляє Держдеп США.
Марко Рубіо пояснив заяву Трампа щодо передавання зброї Україні
– Я гадаю, ви маєте на увазі те, що Україна вже запропонувала, як і Європа, а саме – купити зброю у Сполучених Штатів, а потім надати її Україні. Зрештою, деякі системи, які потрібні Україні, це системи, які Європа не виробляє. Їм доведеться купувати їх у Сполучених Штатів, – пояснив держсекретар.
За словами Рубіо, деякі оборонні системи, які потрібні Україні, вже є у країн блоку. Зокрема, він звернув увагу на наявність у Німеччини 13 або 14 батарей Patriot. Також певну кількість цих систем мають і інші країни, а деякі вже зробили відповідні замовлення.
– Тому ми продовжуємо заохочувати наших союзників по НАТО надавати цю зброю, ці системи, ці оборонні системи, яких прагне Україна, щоб вони надавали цю зброю Україні, оскільки мають її у своїх запасах, а потім ми можемо укласти з нами фінансові угоди, за якими вони зможуть придбати заміну, – зазначив він.
У відповідь на уточнювальне запитання, чи йдеться про вже наявні в Європі системи, чи про ті, що ще будуть виготовлені, Рубіо припустив обидва варіанти.
– Я маю на увазі, що набагато швидше перевезти щось, наприклад, із Німеччини до України, ніж замовити це на заводі та доставити туди. Тож є кілька різних способів підійти до цього, але ключовим є те, що зараз у Європі існують потужності в межах наявних американських систем, які можна передати Україні, а потім європейці могли б придбати заміну у Сполучених Штатів. Це один з аспектів того, про що, я думаю, говорив президент учора, – підсумував держсекретар.
Нагадаємо, за інформацією Reuters, Трамп ухвалив рішення про надання військової допомоги Україні, скориставшись повноваженнями, які раніше використовував його попередник.
Як повідомило джерело агентства, команда Трампа планує здійснити передачу озброєння Україні зі складів США за процедурою PDA – механізм екстреної військової допомоги, який дозволяє швидко надсилати зброю без тривалих погоджень.
Сьогодні Комітет з питань Збройних сил Сенату США схвалив виділення $500 млн на підтримку безпеки України в межах проєкту закону про національну оборону на 2026-й фінансовий рік.