В той же час обсяги будівництва та продажу житла у таких забудовників конкурують з обсягами будівельних компаній: йдеться про мільйони квадратних метрів та мільярдні обороти.
– ДФС звернула увагу на дві з половиною тисячі фізосіб, які для себе набудували та продали майже 3,5 млн квадратних метрів житла. Це понад 12 тис. об єктів з понад 40 тис. квартир. Причому, 88 фізосіб виявилися власниками 50 й більше об’єктів,- повідомив Євген Бамбізов.
Він навів приклад: сімейство, що роками будує під Києвом, протягом цих років тримало у своїй власності більше 3 тис. об’єктів нерухомого майна. Сума доходів від проданих вже 1 763 об’єктів складає понад 1,5 млрд грн.
Податківець розповів деталі, яким чином будівельникам-фізособам вдавалось роками тримати масштабний бізнес, не сплачуючи при цьому податки в повному обсязі та наражаючи на небезпеку покупців житла:
– Отримується приваблива земельна ділянка (яким чином фізособі її надають – велике питання до місцевої влади). Потім власник землі залучає компанію-забудовника (вже юридичну особу), з якою укладається договір генпідряду. Та огороджує ділянку зеленим парканом, наймає робочих (здебільшого – нелегально, без оформлення трудових відносин), від свого імені вивішує паспорт новобудови й відкриває відділ продажу. Людям пропонується придбати майнові права на майбутню нерухомість. Якої якості буде те житло та чи не стане небезпечним для мешканців – ці питання на тлі надто привабливих цін автоматично опускаються. Процес пішов. Будівництво зазвичай ведеться жваво – ніхто й оговтатись не встигне, а в новобудові вже роздали ключі. Крапка. Недопродані квартири у введеному до експлуатації будинку реалізуються укладанням договорів купівлі-продажу нерухомого майна у нотаріуса. Знову ж таки, продаж – від імені фізичної особи – власника. При цьому вартість об’єкту, що фіксується по договору, суттєво занижується.
Будівельники-фізособи, що будують у значних масштабах, створюють на ринку атмосферу нездорову конкуренцію, адже – користуючись своїм статусом – вони суттєво заощаджують під час будівництва. Фізична особа має значно менші витрати при сплаті податкових зобов’язань, ніж юридична особа – компанія-забудовник.
Читайте: На будівництво сховищ для боєприпасів виділено 2 млрд грн
– І на етапі будівництва, й на етапі продажу вже введених квадратних метрів фізична особа сплачує державі лише податок на доходи фізосіб (5%) та військовий збір (1,5%). Тобто загалом – 6,5%. В той час як юридична особа – компанія-забудовник – повинна сплатити податок на прибуток (18%), єдиний соціальний внесок (22%) та ПДВ (20%). Разом – 60%. Ось і відповідь, чому новобудови можуть відрізнятись за ціною в рази. А також – за якістю, – пояснює Євген Бамбізов.
Він повідомив, що ДФС розпочинає перевірку забудовників-фізосіб, що мають великі обсяги.
– Переконаний: шахраям, які ошукують державу, руйнують ринок і наражають на небезпеку покупців “житла з-під поли”, не місце у будівельному бізнесі. Якщо ми маємо на увазі чесний бізнес, що працює за європейськими стандартами, – наголосив податківець.
Нагадаємо, Олександра Власова призначено виконувачем обов’язки голови Державної фіскальної служби за результатами конкурсу.