Ринок електроенергії повноцінно має запуститись вже з 1 липня.
Втім, думки щодо його впровадження різняться. Одні говорять, що запуск буде успішним і його треба ініціювати вчасно, інші – що система критично не готова і це призведе до руйнівних наслідків.
Закон про ринок електроенергії парламентарі ухвалили ще два роки тому. Відтак, ціни буде регулювати не держава, а безпосередньо постачальник. Споживач вибиратиме постачальника залежно від якості і ціни.
Втім, держава не розробила необхідну низку підзаконних актів, які б регулювали купівлю-продаж енергії, та не протестувала систему.
Володимир Зеленський 10 червня вніс на розгляд до парламенту законопроект про відтермінування запуску ринку на один рік, щоб підготуватись і завершити реформу.
ЄБРР рекомендує не затягувати
Запуск енергетичного ринку був однією з умов міжнародних партнерів, втім зараз всі вони застерігають – запускати непідготовлений ринок небезпечно.
В Європейському банку реконструкції та розвитку рекомендують не поспішати. За додаткових три-шість місяців уряд має встигнути врегулювати законодавчі ініціативи та протестувати систему.
– Ми пропонуємо на незначний строк відкласти запуск. Можливо, в цей період запускати його в тестовому режимі для того, щоб забезпечити повноцінний і якісний старт, – стверджує Марина Петров, заступник директора ЄБРР.
Втім, затягувати надовго Петров не рекомендує.
– Чим довше ми відтермінуємо, тим складнішою стає ситуація на ринку енергетики. За нашим досвідом, коли стоїть завдання виконати якісь функції в короткі строки, вона здійсненна.
Монополія ринку
Одна з загроз запуску ринку – це неконтрольоване зростання цін через монополію ринку.
Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, пояснює, що базове навантаження електричної енергії забезпечують атомні електростанції, а це одна державна компанія – Енергоатом.
– Залежно від року вона виробляє 55-61% всієї електроенергії в країні.
Читайте: Чому не можна запускати ринок електроенергії у липні
Покриття піків, наприклад, вечірнє споживання світла, забезпечується за рахунок двох інших компанії – приватної ДТЕК і державної Укргідроенерго.
– Ці три компанії забезпечують 90% вироблення електроенергії в країні, – зазначає експерт.
З’являється загроза інфляції
Якщо ціна на електроенергію подорожчає, найбільше це вплине на бізнес. Експерт дає невтішні прогнози щодо такого сценарію:
– Подорожчання електроенергії для бізнесу призведе до ланцюгової реакції. Бізнес стане менш конкурентноздатним, платитиме менше податків, буде інфляція і пізніше девальвація.
Він пояснює, якщо ціна зросте на 25-30%, то всі товари в країні автоматично стануть дорожчими.
Ринок відновлюваної енергетики стане вигідним
За відновлюваною енергетикою майбутнє. Рано чи пізно ресурси вичерпаються, а традиційна генерація електроенергії стане недоступною.
Цим пояснюється шалена популярність відновлюваної енергії у світі. Втім, експерти кажуть, що цього року тенденція набрала обертів і в Україні.
– У нас з цього року абсолютний бум. Я вважаю, що з початку нового року в енергетику України вкладено близько €2 млрд.
Гроші йдуть на будівництво сонячних, вітрових, біомасових, біогазових та гідроелектростанцій. Експерт прогнозує, що неконтрольоване зростання цін після запуску ринку може підвищити попит на зелену енергетику.
– За рахунок того, що запроваджується ринкова модель ціноутворення, ціни на електричну енергію з традиційних джерел так зростуть, що ніхто не скаржитиметься, що зелена енергія дорога.
Детальніше про загрози запуску ринку та погляди експертів дивіться у відеоінтерв’ю.