25 серпня відбулося позачергове засідання Верховної Ради, на якому, зокрема, розглядали президентську ініціативу щодо підвищення мінімальної заробітної плати.
Документ знайшов підтримку 295 народних депутатів, завдяки чому його без проблем ухвалили.
Читайте: Мінімальна зарплата в Україні 2021
З 1 вересня мінімальна заробітна плата зросте до 5 тис. грн, але на цьому плани президента Володимира Зеленського щодо її підвищення не завершуються.
Факти ICTV розповідають, який план має глава держави щодо підвищення заробітної плати і як це вплине на економіку України.
План Зеленського
Після декларування планів щодо підвищення мінімальної зарплати в Україні до 5 тис. грн, Зеленський сказав про те, що це лише перша частина реалізації плану зі збільшення МЗП.
За його словами, вона зросте ще більше. Просто нині це небезпечно робити у короткі терміни.
– Це не просто обіцянки. 5 тис. грн – це перше збільшення. Ми точно знаємо, що можемо збільшити до 6,5 тис грн. Небезпечно це робити в короткі терміни. Але уряд і Національний банк впевнені, що на початку 2021 року мінімальна зарплата буде на рівні 6 тис. грн, а потім в середині року – 6,5 тис. грн, – заявив президент.
Зеленський давно заявляв про бажання значно підняти рівень життя українців і, мабуть, підвищення мінімальної зарплати буде одним з кроків до виконання відповідної обіцянки.
Мінімалку вже підвищували на 550 грн на початку 2020 року. Нині підвищення зарплати буде незначним, але наступні – досить великими, особливо враховуючи, що як таких передумов для цього немає.
Звичайно, на тлі президентських планів з’явилися побоювання, що частина бізнесу знову почне працювати в сіру, що точно не сприятиме розвитку економіки.
Сам Зеленський не вважає, що це призведе до проблем з бізнесом, адже в Україні є багато бізнесменів, які розуміють, що потрібно працювати в “білу”.
Однак підвищення зарплати в часи глобальної фінансової кризи навряд чи здається гарною ідеєю. Зазвичай підвищення мінімалки у світі відбувається, коли зростає продуктивність праці і робітникам необхідно це компенсувати.
Та в макроекономічному прогнозі на наступні три роки йдеться про те, що продуктивність праці зростатиме слабо – на 2-4% щороку.
І виникає нормальне запитання: А звідки братимуться кошти на таке підвищення зарплати?
Вплив на економіку
Потрібно не забувати, що світ охопила фінансова криза. В цій ситуації важко говорити про покращення будь-яких соціальних стандартів, навіть в Україні, де це конче необхідно.
Реально прожити на зарплату в 5 тис. грн навіть одній людині в Україні дуже й дуже важко.
У коментарі Фактам ICTV економіст Олексій Кущ заявив, що відповідне рішення навряд чи суттєво покращить ситуацію для більшості українців.
– В Україні мінімальна зарплата не є інструментом соціальної політики держави. В умовах, коли 50% ринку праці знаходиться в тіні і зарплату малий і середній бізнес платить за допомогою комбінованих методів (мінімалка + в конвертах), підвищення МЗП не призводить до зростання реальних доходів українців.
У нас виплату зарплат і формування тарифної сітки бюджетникам відв’язали від її розміру. Вона безпосередньо не призводить до перерахунку тарифної сітки бюджетників. Тут потрібно приймати окреме рішення, – каже Кущ.
Та порушення зазначеної проблеми під час кризи породжує багато запитань.
Зокрема, виникають запитання про місцеві вибори. Чи не зіграли вони ключову роль в ухваленні рішення Верховною Радою? Та чи не стали причиною, через яку питання вирішили винести на обговорення?
– Давайте будемо трохи цинічними і згадаємо, що у нас скоро місцеві вибори. Тут не тільки політика, очевидно, у нас бідна країна, і велика кількість людей перебуває за межею бідності. Цю проблему потрібно вирішувати. Але чи можна її вирішити зараз, в умовах дуже важкої економічної кризи?
Це питання з негативною відповіддю. Але близькість місцевих виборів, де потрібно показувати результати та турботу про громадян, стимулює політичних гравців приймати такі рішення, – висловив свою думку політичний аналітик Андрій Сухарина в ефірі телеканалу Україна 24.
Навіть якщо рішення щодо збільшення мінімалки є політичним, воно вже ухвалене, і навряд чи його скасовуватимуть. Нині думки щодо нього розділилися.
З одного боку реально від такого підвищення бюджет не сильно постраждає, з іншого – збільшиться навантаження на бізнес, який і так переживає не найкращі часи.
Зокрема, очікується зростання:
- єдиного податку для ФОП другої групи;
- єдиного соціального внеску;
- податку на нерухомість;
- низки зборів (туристичний, судовий, військовий, на паркування);
- податку на доходи.
І це додаткове навантаження може негативно вплинути на загальну ситуацію. Під час карантину багато маленьких бізнесів закрилися, а тим, що нині працюють, доводиться скорочувати персонал, оптимізувати витрати тощо. Загалом – триматися до останнього.
– Тут переслідують такі цілі, як посилення фіскалізації малого і середнього бізнесу, в основному. Зрозуміло, що потрібно боротися з зарплатами в конвертах. Але робити це необхідно на фазі економічного зростання, шляхом застосування, зокрема, і стимулюючих інструментів, – висловлює думку економіст.
Однак в Уряді не вважають, що підвищення заробітної плати значно погіршить ситуацію в економіці, а навпаки – зробить її більш стабільною.
Перегляд мінімалки дозволить отримати додаткові доходи в бюджет, а також зменшити дефіцит Пенсійного фонду.
– Загалом запропоновані зміни стимулюватимуть зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію “сірих” зарплат. Це дозволить підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної і пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян, – заявив міністр фінансів Сергій Марченко під час виступу у Верховній Раді.
Покрити це планують за рахунок економії витрат за бюджетною програмою Обслуговування держборгу на суму 3,5 млрд грн.
Єдиний негативний вплив, якого очікують з першим підвищенням мінімальної зарплати – незначне прискорення інфляції.
Більшість економістів сходяться на думці, що значних викликів для економіки у результаті першого збільшення мінімалки не буде. А от надалі вже варто ретельно придивлятися до планів.
Підвищення за підвищенням
До середини 2021 року МЗП в Україні планують підвищити до 6,5 тис., що приблизно на 30% більше від нинішніх показників. І якщо збільшення до 5 тис. грн ще більш-менш обґрунтоване, адже наступного року вона була б така сама або навіть трохи більша, то окреслені плани щонайменше бентежать.
За різними прогнозами, падіння економіки України у 2020 році складе 7-8%, тоді як зростання у 2021 році очікують на рівні 4-5%. Тобто зростання економіки не відповідає запланованому збільшенню мінімальних зарплат.
Крім того, у 2022-2023 роках заплановане підвищення МЗП на 7% щорічно. Цілком імовірно, що це призведе і до пришвидшення інфляції в країні.
Потрібно враховувати, що продуктивність праці в Україні достатньо низька. А підвищення мінімальної зарплати такими темпами може негативно вплинути і на інвестиції.
Тобто ми маємо низку негативних факторів, які навряд чи сприятимуть покращенню ситуації і штовхатимуть бізнес до “відчайдушних” кроків, вважає Кущ.
– Багато хто говорить, що лише на 277 грн мінімалка збільшиться, скільки тих податків з неї буде. Насправді тут спрацьовує накопичувальний ефект. У нас накопичився великий бекграунд проблем у малого і середнього бізнесу за останні роки, – каже він.
І чим далі – тим більше з’являтиметься “сірих” бізнесів. Щонайменше в часи кризи, коли важко передбачити, що буде наступного дня, не говорячи вже про місяці чи роки.
– Для багатьох підприємців це може бути просто “остання крапля”, після якої ухвалюватимуть рішення про скорочення людей, закриття бізнесу, йтимуть в “тінь”.
Уже зараз підприємці закладають в свої плани підвищення мінімальної зарплати на 1,5 тис. грн наступного року. Відповідно багато хто може ухвалити рішення про те, щоб виводити одного співробітника замість трьох, платити зарплату 30 на 70% на користь неофіційної, – розповідає Кущ.
Збільшення соціальних стандартів – похвальна справа, адже Україна через пандемію коронавірусу переживає далеко не найкращі часи. Та й тут потрібно бути обережними.
Так, великі бізнеси, найімовірніше, пристосувалися до кризи і не постраждають від подальшого підвищення мінімалки.
А от закриття малих підприємств відчують на собі не лише всі українці, але й економіка країни в цілому.
Владислав Бомбела