Країни Заходу мають допомогти вигнати Росію з України саме зараз, тому що вікно для цього відчинене, а відкладання зробить це лише складнішим.
З такою думкою у колонці для Foreign Policy виступила позаштатна наукова співробітниця з питань Росії з Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) Наталія Бугаєва.
Вона вважає, що Захід має допомогти українцям вигнати російські війська з південного сходу України принаймні до тих кордонів, на яких вони перебували до початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому.
– Кремль намагається поглинути і, ймовірно, анексувати південний схід України, але Росія ще не зміцнила свого контролю над окупованими територіями. Росія контролює деякі місця, такі як Херсон, у воєнному сенсі, але поки що не може керувати ними, – вважає експерт.
Наталія Бугаєва вважає, що контроль над Україною залишається метою президента Росії Володимира Путіна і ця мета не зміниться.
– Настав час для України розширити свій контрнаступ, і для цього їй потрібна військова допомога Заходу, – пише співробітниця ISW.
Вона згадала про зґвалтування, викрадення людей та страти, які стали нормою на окупованих Росією територіях.
– Вони, безперечно, продовжаться, якщо не погіршаться, якщо російський контроль збережеться. Росія та підконтрольні їй сили чинили звірства на сході України протягом останніх восьми років – зокрема проти людей, яких, як Кремль стверджує, захищає, – пише Наталія Бугаєва.
Аналітик вважає, що Росія випробувала свою “програму анексії” у 2014 році у Криму, де знищила українське управління.
– Проте новостворені українські території не схожі на Крим 2014 року. Місцеві жителі, зокрема багато російськомовних, виступають проти Росії на окупованих територіях. Наприклад, жителі Херсона протестують проти російських військ та Росгвардії, – пише співробітниця ISW.
Вона стверджує, що збереження українського південного сходу має вирішальне значення для довгострокової економічної життєздатності України.
– Росія може створити умови для майбутнього наступу на Одесу, місто, яке необхідне Росії для створення сухопутного мосту в Придністров’ї. Кремль нещодавно привів у бойову готовність російські сили в Придністров’ї і, ймовірно, провів там хибні атаки – імовірно, щоб чинити тиск на Україну та, можливо, створити умови для дестабілізації Молдови, – пише Бугаєва.
Водночас російський плацдарм у Молдові продовжуватиме загрозу й іншим країнам, зокрема членам НАТО.
– Кремль, ймовірно, спробує пов’язати свої територіальні завоювання по всій Україні та, можливо, за її межами, анексувавши або іншим чином інтегрувавши інші території, які Росія незаконно окупує, – пише вона.
Наталія Бугаєва вважає, що чим менш успішним буде російський наступ на сході України, тим гострішою буде потреба Кремля у забезпеченні безпеки вже захоплених територій.
– Путіну, ймовірно, знадобиться спосіб заявити про тимчасову перемогу, яка дасть йому час переглянути довгострокову стратегію для реалізації своєї незмінної мети – відновлення контролю над Україною. Це вихід для Путіна, але тільки тимчасовий, – пише позаштатна співробітниця ISW.
Вона зазначає, що хоч російські війська почали займати оборонні позиції на сході та півдні, вони все ж таки намагаються і наступати.
– Захід має допомогти українцям розпочати ширший контрнаступ до того, як Росія перейде до послідовної та спланованої оборони, чого вона ще не зробила, – наголошує Наталія Бугаєва.
На її думку, чим довше Росії дозволяють залишатися на цих територіях, тим дорожчим стає витіснення РФ з українських терен.
– Час також дає Путіну можливість адаптувати російський народ до ідеї тривалої війни та перевести російську економіку на воєнні рейки, – пояснює Бугаєва.
За її словами, увага Заходу зосереджена на війні Росії в Україні, але ця увага не є ні постійною, ні само собою зрозумілою.
– Путін досяг деяких зі своїх успіхів за останні 20 років, просто випередивши Захід в інформаційному просторі. Захід має надати Україні зброю в такому темпі та масштабі, який відповідає вимогам української кампанії щодо вигнання російських військ та звільнення свого народу та землі.
Дивіться онлайн карту ведення бойових дій на території України.
Фото: Генштаб ЗСУ
Джерело: Foreign Policy