Пентагон почав перегляд своїх запасів зброї, що свідчить про те, що Вашингтон готується збільшити видатки на озброєння через занепокоєння з приводу впливу війни Росії проти України на постачання боєприпасів.
Про це заявив генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США в інтерв’ю Financial Times.
За його словами, американські планувальники були змушені переглянути свої припущення через повернення тактики наземних бойових дій XX століття після двох десятиліть, протягом яких доктрину формували під впливом повстанських дій в Іраку та Афганістані.
– Одним з уроків цієї війни є дуже високий рівень споживання звичайних боєприпасів, і ми переглядаємо наші власні запаси і наші власні плани, щоб переконатися, що ми все правильно зрозуміли, – сказав Міллі.
Він додав, що США намагаються провести аналіз, щоб потім оцінити, якими, на думку Вашингтона, будуть реальні потреби.
– А потім ми повинні закласти це в бюджет… Боєприпаси дуже дорогі, – додав він.
FT зазначає, що перегляд може призвести до збільшення річного бюджету збройних сил, який наразі становить $817 млрд.
Коментарі Міллі з’явилися після того, як минулого тижня президент України Володимир Зеленський здійснив турне столицями західних союзників, під час якого він неодноразово звертався до Заходу з проханням збільшити постачання озброєнь.
Із початку російсько-української війни Київ отримав від Вашингтона понад $29 млрд у вигляді озброєнь і витрат на оборону.
Цього тижня голова Об’єднаного комітету начальників штабів перебував у Брюсселі, де зустрічався з представниками інших країн-союзників Києва, щоб скоординувати масштабну летальну допомогу перед запланованим на весну контрнаступом України.
Висловлювання Міллі, зроблені за тиждень до першої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, відображають ширшу дискусію серед західних союзників про можливість затягування війни на невизначений термін.
Необхідність великої кількості боєприпасів під час конфлікту оголила вразливі місця в оборонній промисловості США, зазначає FT. Тим самим Вашингтон намагається перебудуватися з рівня виробництва мирного часу, а також відчуває брак запчастин і робочої сили у зв’язку з пандемією.
Цього тижня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що Україна використовує боєприпаси в кількості “у багато разів більшій”, ніж можуть виробляти країни військово-політичного блоку, що створює навантаження на їхню оборонну промисловість.
За оцінками, українські війська щодня випускають понад 5 тис. артилерійських снарядів, тоді як Росія, за оцінками, витрачає вчетверо більше боєприпасів, намагаючись захопити територію на сході країни.
Київ планує контрнаступ, який спиратиметься на західну зброю вартістю в мільярди доларів, включно з основними бойовими танками, бойовими машинами піхоти і важкою артилерією.
У нещодавній доповіді Центру стратегічних і міжнародних досліджень, вашингтонського аналітичного центру, йдеться, що оборонно-промислова база США “недостатньо підготовлена”. У ній також ідеться, що потреби в боєприпасах для іншого конфлікту, наприклад, війни з Китаєм у Тайванській протоці, найімовірніше, перевищать запаси Пентагону.
Однак Марк Кансіан, старший радник програми CSIS з міжнародної безпеки, заявив, що він упевнений, що Пентагон робить кроки для усунення будь-яких недоліків готовності. Він додав, що його запаси наразі достатні.
– Я помірно занепокоєний, але водночас оптимістично налаштований, що ми вживаємо необхідних заходів, – сказав він.
Міллі був одним із найпомітніших прихильників Вашингтона, які виступають за врегулювання конфлікту між Києвом і Москвою шляхом переговорів.
Хоча він не пов’язував виснаження запасів з його підтримкою мирних переговорів, але додав, що, як і раніше, вірить у те, що війна закінчиться за столом переговорів, а жодна зі сторін не зможе досягти своїх воєнних цілей.
– Росіянам практично неможливо досягти своїх політичних цілей військовими засобами. Малоймовірно, що Росія має намір захопити Україну. Цього просто не станеться, – говорив Міллі.
Він водночас визнавав, що Україні теж “дуже, дуже важко” цього року буде вигнати росіян з окупованої Росією території.
– Це не означає, що цього не може статися… Але це надзвичайно важко. І це потребуватиме, по суті, краху російських збройних сил, – говорив він.
Коли Міллі запитали, чи настав момент для дипломатії між Москвою і Києвом, він сказав: “До початку весни залишилися лічені тижні, але це – “вікно”. Можливості є в будь-який момент часу”.
Однак, за його словами, обидві сторони “досить сильно заглибилися у свої цілі” і не бажають вести переговорів.
Міллі сказав, що цей конфлікт повторює урок Другої світової війни про те, що агресію необхідно зупинити “твердістю, стримуванням, військовою міццю”, хоча він зазначив, що з урахуванням ядерного арсеналу Росії ставки вищі.
– У цьому конкретному випадку йдеться про країну, яка є великою і володіє ядерною зброєю, – сказав він.
Генерал США вважає, що з цієї причини необхідно бути дуже свідомими в регулюванні ескалації, але водночас необхідно відстоювати принципи, заради яких була заснована Організація Об’єднаних Націй.