Найважливіші події 479-ї доби повномасштабної війни Росії проти України читайте в текстовій онлайн-трансляції за 17 червня.
Президент Володимир Зеленський провів військовий кабінет із командувачами українських сил і командирами на певних напрямках та зазначив, що рух уперед – це зараз найважливіше.
Про це голова нашої держави повідомив у своєму традиційному відеозверненні.
– Була сьогодні (16 червня, – Ред.) ще одна подія, про яку поки не повідомлялося. Це військовий кабінет. Наші командувачі – генерали Сирський, Тарнавський, Залужний, Шаптала. І наші командири на конкретних напрямках активних дій – поки не називаю прізвищ: усьому свій час. Наш рух уперед – це найважливіше. Кожен наш воїн, кожен наш новий крок, кожен метр звільненої від ворога української землі – це найважливіше. І був Буданов – окремі кроки, – каже Зеленський.
Збройні сили України мають успіхи на усіх напрямках півдня, де триває наступ, а в обороні українські захисники не втратили жодної позиції.
Про це ввечері 16 червня повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
– Станом на зараз Сили оборони України продовжують проводити як наступальні, так і оборонні дії та мають частковий успіх. Наші війська діють в умовах авіаційної та артилерійської переваги ворога, – повідомила вона.
За словами Маляр, на напрямках, де українські війська перебувають в обороні, жодної позиції не було втрачено, а окупанти не змогли просунутись.
Водночас на сході війська України ведуть як оборонні, так і контрнаступальні дії.
– Тут ворог намагається витіснити наші війська із займаних позицій, веде штурмові дії одразу на кількох напрямках, зокрема на Лиманському, – повідомила вона.
Щодо Бахмутського напрямку, то загальна інтенсивність бойових дій дещо знизилася.
– Наші війська проводять наступальні дії на окремих ділянках, займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута. Ворог докладає усіх зусиль, аби зупинити наступальні дії наших сил оборони, – написала Ганна Маляр.
Заступниця міністра оборони додала, що на Донбасі противник утримає значну кількість сил, які продовжує нарощувати, паралельно переміщаючи на Бахмутський напрямок додаткові підрозділи з інших напрямків.
Щодо півдня України, то Сили оборони ведуть активні наступальні дії на кількох напрямках одразу, повідомила Маляр.
– Практично на усіх ділянках і напрямках, де наші підрозділи наступають на півдні, вони мають тактичний успіх. Поступово просуваються вперед. Станом на зараз до двох кілометрів на кожному напрямку. На деяких звільнених позиціях та населених пунктах триває процес закріплення наших військ, – написала вона.
Маляр зауважила, що на Бердянському і Маріупольському напрямках ворог стягує війська з інших напрямків та збільшує вогневий вплив. Крім того, українські війська стикаються з суцільним замінуванням полів.
Міністри оборони країн НАТО під час зустрічі в Брюсселі не змогли досягнути згоди щодо перших із часів завершення Холодної війни регіональних оборонних планів.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на джерела серед дипломатів.
Оборонні плани, зокрема, мали визначити, як військовий блок реагуватиме в разі нападу Росії. НАТО розробляє нову архітектуру безпеки через повномасштабне вторгнення військ РФ в Україну.
Як зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, міністри обговорювали оборонні плани на дводенній зустрічі в Брюсселі, та наближаються до їхнього узгодження.
Один із дипломатів повідомив агентству, що рішення заблокувала Туреччина через географічні формулювання, зокрема щодо Кіпру. Однак все ще є можливість досягти згоди до саміту НАТО, який відбудеться 11-12 липня у Вільнюсі.
У дипломатичній місії Туреччини при НАТО заявили, що неправильно було б коментувати секретний документ блоку, додавши, що “триває звичайний процес консультацій та оцінок між союзниками”.
– Хоча сьогодні регіональні плани не були офіційно затверджені, ми очікуємо, що вони стануть частиною низки результатів саміту у Вільнюсі в липні, – повідомив агентству один із американських високопосадовців.
Росія блокує українські порти для того, щоб позбутися конкурента на ринку продовольства.
Про це на прес-конференції у Києві після зустрічі з лідерами країн Африканського Союзу заявив президент України Володимир Зеленський.
– Ми організували зернову ініціативу, ми звернулися до міжнародних організацій та лідерів, які дали нам гроші, фонд для того, щоб ми відправили (агропродукцію, – Ред.), до речі, до більшості ваших держав ми відправили безкоштовно. Ось що ми робили. І це не є результатом кризи чи конфлікту між двома державами. Це наслідки блокування Росією наших портів, – сказав він.
Вони це зробили, “щоб самим продавати свою агропродукцію і щоб не було конкуренції з боку України, такого великого постачальника”.
Зеленський також звернув увагу на те, що “Росія не давала можливості будь-якого зернового морського коридору, доти, доки ми в односторонньому порядку не деокупували наш острів Зміїний, і поки ми не отримали відповідну зброю, яка забезпечувала безпеку нашим портам”.
У Конгрес США подали законопроєкт про оборонний бюджет, який передбачає виділення $80 млн на закупівлю та передання Україні далекобійних ракет ATACMS.
Про це у Twitter повідомив старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США Пол Массаро.
– З коштів, передбачених для Ініціативи сприяння безпеці України (USAI) в інших розділах цього закону, Комітет має намір використати не менше $80 млн для закупівлі армійських тактичних ракетних систем (ATACMS) для Збройних сил України, – сказано у законопроєкті Комітету зі збройних сил Палати представників США.
Крім того, згідно з документом, голові Пентагону доручають провести брифінг для оборонних комітетів Конгресу не пізніше 31 грудня 2023 року. На ньому має обговорюватися процес використання виділених коштів на закупівлю та наявність ATACMS для Збройних сил України.
Сейм Польщі (нижня палата Національної асамблеї) ухвалив резолюцію з підтримкою вступу України до НАТО.
– Сейм ухвалив резолюцію про членство України в Організації Північноатлантичного договору, – йдеться у повідомленні нижньої палати парламенту Польщі.
За даними з сайту парламенту, за ухвалення резолюції проголосували 443 депутати, проти було два, а ще сім – утрималися.
У документі йдеться, що наразі Україна захищає не лише свою державність, а й спільні цінності – демократію та порядок, які ґрунтуються на міжнародному праві.
– Враховуючи самовідданість українського народу та його суверенне право обирати власний шлях розвитку, Сейм Республіки Польща повністю підтримує європейські та євроатлантичні прагнення України, – зазначається у повідомленні.
Водночас у Сеймі Польщі вважають, що членство України буде вигідним для НАТО з військової точки зору, тому що бійці ЗСУ все більше співпрацюють з Північноатлантичним союзом і набувають досвіду на полі бою.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи ракетний обстріл Києва під час візиту лідерів країн Африки, заявив, що або кремлівський диктатор Володимир Путін не контролює свою армію, або він неадекватний.
– Він не контролює свої Збройні сили, включно з найманцями-“вагнерівцями”, тому що вони б’ють ракетами по лідерах інших держав, які, до речі, після нас вирішили поїхати до країни, яка сьогодні влаштувала ракетний удар по них, – сказав він на спільній пресконференції.
Крім того, Зеленський додав, що президент РФ хоче повністю стерти і зруйнувати Україну.
– Або ця людина не контролює, або ця людина неадекватна. Тому що людина не готова бачити мир. Людина хоче повністю стерти і зруйнувати державу Україна. Якщо такі наміри у людини, то у мене багато запитань, яке спілкування і який діалог із цією людиною, – каже він.
Глава нашої держави додав, що “Путін сьогодні вчиняє, як терорист, і ми повинні дивитися на все, що відбувається, одними очима”.
– Деякі мої колеги продовжують називати цю війну кризою, навіть зараз вони публічно продовжують це робити. Це їхнє право вибору, але це свідчить про те, що ми по-різному оцінюємо ситуацію”, – підкреслив Зеленський.
Крім цього Зеленський зазначив, що “у нас ще викрадено тисячі дітей, немає питної води, є масові поховання”.
У НАТО поки що не фіксували змін у розміщенні ядерних сил Російської Федерації, які вимагали б від Північноатлантичного союзу аналогічних кроків у відповідь.
Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції у Брюсселі.
За його словами, НАТО дуже серйозно сприймає заяву Росії про розгортання ядерної зброї на території Білорусі.
– Ми вже бачили перші приготування. Уважно стежитимемо за цим. Звісно, це частина ядерної риторики, яку ми спостерігали вже останні кілька років, коли Росія модернізувала й розгортала все більше ядерної зброї, – пояснює генсек НАТО.
Столтенберг запевняє, що НАТО постійно оцінює, які дії потрібно ухвалити у разі змін у розміщенні ядерних сил РФ. Зокрема, це питання обговорювала Група ядерного планування НАТО.
16 червня Рада міністрів Бельгії схвалила 15-й пакет допомоги Україні.
Про це повідомила міністр оборони Людивін Дедондер.
– Бельгія закупить та поставить українським силам бронетранспортери, в даному випадку гусеничні бронетранспортери типу M113, які бельгійська армія зняла з озброєння понад десять років тому. Транспортні засоби будуть відновлені до робочого стану бельгійською промисловістю перед доставкою до України, – інформує телеканал RTBF.
Денодер зазначила, що військова допомога, яку надає Бельгія, є частиною координації між союзниками, які входять до контактної групи по Україні. Вона спрямована на задоволення конкретних запитів збройних сил України.
– Підтримка України – це не змагання між країнами-партнерами, а результат узгодженого підходу, спрямованого на максимально можливе задоволення потреб на місцях. Цей новий пакет допомоги повністю відповідає цій логіці, – заявила міністр.
Джерело: RTBF