У вівторок, 30 квітня, у Києві розпочали демонтаж композиції на честь Переяславської ради під аркою Свободи українського народу.
Про це повідомила КМВА.
Зазначено, що демонтаж може тривати кілька днів – через масивність конструкції. Вона складається з приблизно 20 елементів, що важать близько 6 000-7 000 кг.
Попередньо фахівці провели вивчення конструкції, щоби зберегти її цілісність під час демонтажу та не пошкодити.
– Надалі монумент зберігатиметься в Державному музеї авіації України ім. О.К. Антонова, – йдеться у повідомленні.
Арка Свободи українського народу: що відомо
Спершу пам’ятка мала назву арка Дружби народів. Її відкрили 1982-го в межах святкування 1500-річчя Києва та 60-ї річниці утворення СРСР.
Під аркою розташовувалися дві скульптурні групи. Одна з них – скульптура двох робітників, яка символізувала “возз’єднання України з РФ”.
Друга група скульптур уособлює Переяславську раду – військову раду, яку гетьман Богдан Хмельницький скликав у 1654 році. Наслідком Переяславської ради стало укладання військово-політичного союзу Гетьманщини та Московського царства.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ багато українців закликали демонтувати арку.
У квітні 2022 року скульптуру двох робітників-пролетарів демонтували. Під час демонтажу у фігури, яка символізувала російського робітника, відвалилася голова.
У травні 2022 року Київрада перейменувала арку Дружби народів на арку Свободи українського народу.
17 квітня 2024 року у Мінкульті скасували правовий статус колишньої арки Дружби народів як історичної пам’ятки.
Водночас у КМВА заявили, що арку не буде демонтовано, оскільки це одна з візитних карток столиці. Сенс архітектурного об’єкта переосмислять, а також змінять концепцію локації навколо нього.