Довгий Нептун: як далеко може бити і які цілі у РФ можуть стати мішенню

Нептун

Фото: Міноборони

Українська далекобійна ракета Довгий Нептун може суттєво змінити баланс сил, якщо інформація про її технічні характеристики відповідає дійсності.

Перед цим нову українську зброю 15 березня представив президент Володимир Зеленський, який ознайомився з доповідями, зокрема про досягнення під час випробувань нової ракети Довгий Нептун.

Що відомо про ракету Довгий Нептун та які російські цілі може уражати ця зброя – читайте на Фактах ICTV.

Далекобійна ракета Довгий Нептун: як зброю представив президент

За словами Володимира Зеленського, ракету було успішно випробувано, вже є результати:

– Маємо суттєві результати. Довгий Нептун пройшов випробування й успішне бойове застосування. Нова українська ракета, точний удар. Дистанція – тисяча кілометрів, – повідомив Зеленський.

Інших деталей про ракету Довгий Нептун президент не зазначив, втім це дало змогу експертам зробити перші припущення про нову українську розробку.

Ракета Довгий Нептун: що відомо

Так, у коментарі Фактам ICTV експерт мілітарного вебпроєкту Defense Express Іван Киричевський каже, що сьогодні, з огляду на обмеженість інформації щодо тактико-технічних характеристик (ТТХ) ракети Довгий Нептун, можна казати лише те, що дальність пуску цієї зброї становить до 1 тис. км включно.

– “Довгий” (у назві ракети Довгий Нептун, – Ред.) – може натякати на те, що порівняно із базовою протикорабельною ракетою Р-360, у цього Нептуна суттєво подовжений фюзеляж, – каже він.

Все інше, додає Киричевський, що може прозвучати стосовно ракети, це припущення.

Водночас військовий експерт Костянтин Машовець додає, у разі, якщо ТТХ нової української ракети Довгий Нептун щодо дальності дії до 1 тис. км і здатності вражати наземні високозахищені цілі потужнішою бойовою частиною відповідають дійсності, то “це здатно суттєво вплинути на баланс і розстановку сил у цій війні”.

– Особливо те, що, за окремими оцінками низки експертів, Україна вже у цьому році отримає можливість виготовляти від 30 до 60 цих ракет на місяць, – каже він.

Паралельно із цим Киричевський каже, що сьогодні ніхто з українських посадовців, які перебувають при здоровому глузді, “не стане розкривати будь-які відомі йому деталі по системі наведення та характеру спорядження бойової частини” ракети Довгий Нептун.

Наявність таких даних у відкритому доступі може впливати на те, що можна уражати ракетою – масштабні стаціонарні цілі, стаціонарні заглиблені цілі чи мобільні цілі.

– Поняття “високоточна”, яке вживав президент Зеленський, це просто про те, що в цієї ракети досить висока точність влучання, – додає Киричевський.

Щодо пускової установки ракети Довгий Нептун, то тут теж небагато деталей. Проте відомо, що стандартну модель ракети Нептун можна запускати з наземних платформ із повнопривідного шасі КрАЗ-7634НЕ колісної формули 8×8. Також розглядався варіант запуску таких ракет із повітряних суден, а саме – з бомбардувальника Су-24М.

Застосування ракети Нептун

Враховуючи, що ракета Довгий Нептун, імовірно, є модифікацією протикорабельної крилатої ракети Нептун (Р-360), експерти припускають, що нею можна буде так само уражати наземні цілі, попри те, що сама ракета початково мала функціонал для застосування надводних цілей.

Протягом 2023 і 2024 років ракета Нептун застосувалася проти суден лише двічі, коли були уражені корабель Коммуна, а також судно Констянтин Ольшанський. В обох випадках цілі не було втоплено, лише уражено. У другому випадку йдеться про український корабель, який у 2014 році захопила Росія.

Водночас перелік наземних об’єктів, уражених ракетою Нептун, значно ширший.

Так, у серпні 2023 року в окупованому Криму було завдано удару по РЛС 48Я6-К1 Подлет та ПУ ЗРК С-400 Триумф. Військові оглядачі припускають, що удар, ймовірно, був здійснений саме ракетою Нептун, яка була модифікована для застосування по наземних цілях.

У вересні того ж року, за заявами українських посадовців, група ударних БпЛА атакувала РЛС та антени комплексу С-400/С-300, що був розгорнутий на околицях окупованої Євпаторії. Згодом ці ПУ були знищені двома крилатими ракетами Р-360 Нептун.

Також у серпні 2024 року ЗСУ заявили, що було завдано удару по російській системі ППО С-300 у Ростовській області. Тоді також припускалося, що для застосування була використана ракета Нептун.

У тій самій Ростовській області РФ, на початку 2025 року, далекобійна ракета Нептун уразила військовий склад.

Читайте також
Ракета Нептун: характеристики, розміри, маса і дальність пуску
Ілля Нежигай редактор стрічки
Категорії: Україна