У 2025 році українські вступники, які хочуть отримати ступінь магістра, мають складати єдиний вступний іспит (ЄВІ). Проте законодавство передбачає, що певні категорії осіб можуть пройти індивідуальну усну співбесіду замість ЄВІ.
Хто може вступити на магістратуру без ЄВІ лише за результатами співбесіди — читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Що таке усна співбесіда для вступу в Україні 2025
Єдиний вступний іспит (ЄВІ) у 2025 році містить два блоки, зокрема: тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК) та тест з іноземної мови за вибором вступника (німецька, англійська, іспанська, французька).
Проте у певних випадках замість результатів ЄВІ (усіх складових) можуть бути враховані підсумки співбесіди. Тобто, абітурієнти, які вступають до магістратури та мають право на особливі умови участі в конкурсі, проходять вступні випробування у спрощеному форматі. Зокрема, замість ЄВІ складають співбесіду з іноземної мови.
Індивідуальна усна співбесіда — це очне вступне випробування, під час якого оцінюється рівень знань, навичок і вмінь вступника з одного або кількох предметів (до трьох складових).
Хто може пройти співбесіду замість здачі ЄВІ для вступу
Вступники, які через стан здоров’я не можуть складати ЄВІ, мають право пройти альтернативну форму оцінювання. Така можливість передбачена чинними нормами й регулюється переліком захворювань, затвердженим спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я.
Для людей, які за медичними показниками не можуть складати письмові іспити, передбачено проведення усних співбесід.
Згідно з Правилами прийому до закладів вищої освіти (ЗВО), деякі категорії вступників також мають право на проходження альтернативних форм оцінювання замість ЄВІ.
Зокрема пройти співбесіду замість ЄВІ можуть пільгові категорії вступників:
- Люди з інвалідністю внаслідок війни (потрібне відповідне підтвердження).
- Учасники бойових дій, ветерани війни, постраждалі учасники Революції Гідності або Чорнобильської катастрофи.
- Військовослужбовці, рятувальники, поліцейські.
- Особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або проживають на територіях, де проведення ЄВІ неможливе (для підтвердження необхідно мати довідку).
- Вступники за окремими магістерськими програмами, де передбачена усна співбесіда замість ЄВІ, згідно зі спеціальними умовами.
Таким чином, вступ на магістратуру без ЄВІ можливий лише у певних випадках.
Щоб скористатися правом на спеціальні умови під час вступу, потрібно обов’язково надати документи, що підтверджують відповідний статус вступника. Це можуть бути медичні довідки, посвідчення учасника бойових дій чи інші офіційні документи.
Варто заздалегідь ознайомитися з вимогами конкретного закладу вищої освіти та подбати про своєчасне подання всіх необхідних паперів.
Коли проводиться співбесіда замість ЄВІ
Основна сесія ЄВІ у 2025 році проводиться з 21 червня по 12 липня, а додаткова — з 29 липня по 18 серпня.
Терміни проведення співбесіди у 2025 році визначаються Міністерством освіти і науки України. Прийом заяв для участі у співбесіді, що проводиться замість ЄВІ, стартував 1 липня.
Проте точні дати вступник повинен уточнювати на сайті конкретного закладу вищої освіти, оскільки кожен університет може самостійно формувати розклад співбесід для пільгових категорій.
Як відбувається усна співбесіда замість ЄВІ
Подавати документи на участь у співбесіді потрібно в межах основної вступної кампанії, вказуючи підстави для звільнення від тестування.
Співбесіда проводиться очно або онлайн, залежно від ситуації. У більшості випадків вона передбачає відповіді на запитання з іноземної мови (так само, як при складанні ЄВІ), що підтверджує рівень володіння мовою, необхідний для навчання.
Результат такої співбесіди враховується під час конкурсного відбору. За підсумками співбесіди кожен предмет оцінюється за шкалою від 100 до 200 балів із кроком в 1 бал. У разі недостатнього рівня підготовки може бути виставлена негативна оцінка — незадовільно.