Усесвітня прем’єра документального фільму Бабин Яр. Контекст режисера Сергія Лозниці відбудеться на Каннському фестивалі, який стартує сьогодні та триватиме до 17 липня.
Стрічка буде представлена в програмі Спеціальний показ (Séance Speciale).
Документальний фільм Бабин Яр. Контекст зроблений нідерландською компанією ATOMS & VOID на замовлення Меморіального центру Голокосту Бабин Яр (Україна).
Стрічка заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства 33 771 єврея в окупованому нацистами Києві 29–30 вересня 1941 року, а також про наслідки цієї трагедії.
У фільмі використані матеріали з Красногорського архіву (РДАКФД), Бундесархіву та німецьких регіональних архівів, архіву ім. Пшеничного, а також з приватних зібрань.
– Деякі матеріали збереглися дуже добре, а деякі були в поганому стані. Реставрація зображень тривала кілька місяців. Нам вдалося знайти документи, з якими не були знайомі навіть фахівці-історики. Наприклад, ми змогли зібрати повністю виступ Діни Пронічевої на Київському процесі. Річ у тім, що в київському архіві Пшеничного зберігалася лише частина цього матеріалу, а в російському Красногорському архіві ми знайшли весь знятий матеріал свідчень Пронічевої, зокрема кадри, які не ввійшли до випущеного в 1946 році в СРСР кіножурналу, – розповів Сергій Лозниця.
Бабин Яр. Контекст – сьомий фільм Сергія Лозниці, запрошений до офіційної програми Каннського фестивалю. Ігрові фільми Лозниці Щастя моє (2010), В тумані (2012) і Лагідна (2017) брали участь у головному конкурсі фестивалю.
Фільму Донбас (2018) був присуджений приз за найкращу режисуру програми Особливий погляд, а документальні фільми Майдан (2014) і Відбиття (2014) були представлені в програмі Спеціальний показ.
В Україні фільм Бабин Яр. Контекст Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр представить восени цього року в межах заходів, приурочених до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.
– Бабин Яр – це місце болю й пам’яті, місце, де історією буквально просочена земля. Десятки тисяч людей були вбиті тут. Про багатьох із них ми не знаємо нічого. Вони зникли, був знищений цілий світ. І наше завдання – повернути пам’ять про них, створити тут такий простір, який зробить історію Бабиного Яру близькою, важливою й актуальною для будь-кого, хто живе в цьому місті, хто приїжджає сюди, узагалі для всього світу, – зазначив художній керівник Меморіального центру Голокосту Бабин Яр Ілля Хржановський.
Кінофестиваль у Каннах– найважливіша подія в календарі світової кіноіндустрії. Зазвичай фестиваль проходить у травні, але цього року через пандемію фестиваль перенесли на липень.
Бабин Яр і Сергій Лозниця представлять спільний проект
Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр і український режисер Сергій Лозниця представляють документальний проект Бабин Яр. Контекст, який стане частиною експозиції майбутнього музею, присвяченого трагедії Бабиного Яру.
Проект складатиметься з 20-25 епізодів, змонтованих з архівних матеріалів, знятих у період з 1941-го – починаючи з вторгнення нацистів на територію СРСР – до 1966 року, коли був організований перший архітектурний конкурс на проект меморіалу в Бабиному Яру.