Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україні загострилася демографічна криза. Зокрема, війна призвела до різкого скорочення чисельності молоді. Про це йдеться в урядовій концепції Державної цільової соціальної програми Молодь України: покоління стійкості-2030.
– За даними Держстату, станом на 1 січня 2022 року чисельність молоді становила 9,969 млн осіб (24,3% від загальної чисельності населення), – йдеться в документі.
Водночас, за оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук України, у 2024 році чисельність молоді скоротилася до 7,654 млн осіб, а за прогнозом експертів у сфері соціальної політики та демографії, до 2030 року така чисельність може зменшитися до 7,587 млн осіб.
Фактор міграції
За результатами соціологічного дослідження Вплив війни на молодь в Україні, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens 2024 року на замовлення Програми розвитку ООН, лише 58% молоді висловили бажання залишитися в Україні.
Частка молодих біженців, які прагнуть повернутися з-за кордону, зменшилася з 66% у 2023 році до 32% у 2024 році. Водночас частка тих, хто не хоче повертатися, зросла з 6% до 19% відповідно.
Фактор окупації
Збройна агресія, за висновками аналітичного звіту Молодіжна політика РФ як інструмент знищення ідентичності на тимчасово окупованих територіях України, підготовленого Центром громадянської просвіти Альменда у 2024 році, супроводжується системним впровадженням агресивної молодіжної політики на тимчасово окупованих територіях України.
Понад 600 тис. молодих людей віком 18-29 років проживають на окупованих частинах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, які перебувають під впливом російської політики.
– Втрата зв’язку з ними та з молоддю за межами України без належної інтеграції загрожує формуванням покоління, яке не ідентифікує себе як частину українського суспільства, – йдеться в документі.