Киргистанський Чорнобиль – за колючим дротом звалища радіоактивних відходів у шахтарському місті Майли-Суу. Його заснували 1946 року за таємною радянською програмою видобутку урану, з якого виробляли боєголовки для ядерних ракет. Руду добували понад 20 років. І за цей час утворилося понад 2 млн. кубометрів шлаку, який просто закопали на гірських схилах. Тонни радіоактивних відходів тут і досі.
Тунель шахти нагадує кадри з фільму жахів. Лічильник Гейгера показує надзвичайно високий рівень радіації.
Дивіться: Нечистоти в річку, потім в Чорне море: екологічна катастрофа на Закарпатті
У 58-му після рясних дощів одну з дамб на хвостосховищі прорвало. Радіоактивні відходи потрапили у ґрунти. Тоді цю катастрофу засекретили. Відтоді місцеві мешканці часто хворіють, у більшості є проблеми з щитовидною залозою, рівень онкозахворювань в рази вищий, ніж загалом у Киргизстані. Мешканцям Майли-Суу влада запропонувала виїхати з небезпечного району, але жодної допомоги людям не запропонували, тому і залишаються у забрудненій радіацією рідних домівках.
Зоною екологічної катастрофи місто називають європейські організації і тому збирають гроші на утилізацію небезпечних відходів. Їх необхідно перемістити у безпечні сховища – інакше весь регіон може забруднитися радіацією і тоді грошей на порятунок потрібно буде в рази більше.
Факти ICTV раніше писали про те, що природні катастрофи посиляться. ООН радить змінити стандарти побудови житла.