В Україні вже місяць діє заборона на безкоштовне розповсюдження поліетиленових пакетів в українських магазинах. Проте ціна в кілька копійок не зупиняє українців і надалі ними користуватися. Тому обіг пакетиків зменшився лише на 5%.
Чи готові українці відмовитися від поліетилену, дивіться у сюжеті Фактів ICTV.
На практиці в українських супермаркетах пакети продають максимум по 12 копійок. А в одній мережі взагалі за копійку.
У грудні в Мінекології пояснювали: щоб був більший ефект від заборони і підприємці не маніпулювали, Кабінет Міністрів повинен ухвалити мінімальну ціну на поліетиленові пакети. Її ухвалили, але на великі пакети, які українці і так давно купують на касі.
На практиці виходить, що підприємці продають “маєчки” як заманеться – так, щоб не відлякати клієнтів.
Взагалі відмовитися від поліетилену українцям важко. В одній українській мережі у грудні повністю перейшли на платні крохмальні пакети по 1,50 грн. Але через скарги покупців довелося повернути поліетиленові.
В іншому супермаркеті поруч із платними “маєчками” по 6 копійок пропонують безкоштовні паперові пакети. Однак люди все одно беруть поліетиленові.
У торговельних мережах вважають, що має минути певний час, щоб люди звикли.
У Мінекології нагадують, що у березні в Україні стартує вже повна заборона розповсюдження тоненьких пакетів, тож встановлювати мінімальну ціну на них вже не бачать сенсу.
Олена Колтик, директорка департаменту з поводження з відходами Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зазначає, що безплатні пакети – це лише міф.
Наразі тонкі поліетиленові пакети, які не переробляються, або платні, або заборонені майже у всіх європейських країнах.
З березня такі пакети будуть повністю заборонені у відділах з овочами, фруктами та цукерками, залишаться лише у відділах з м’ясом, рибою та молочними продуктами.
У 2023 році Україна має відмовитися від поліетилену взагалі.