Перспектива членства України в Євросоюзі: до яких змін варто готуватися

Наступного тижня перспектива членства України в ЄС має бути затверджена юридично – за це голосуватимуть в Європейській Раді. Свою рекомендацію вже надала Єврокомісія, а також ідею підтримали у Києві президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц. Що відбуватиметься після набуття нашою державою статусу кандидата – далі у сюжеті Фактів ICTV.

З початку повномасштабної війни з Росією з 24 лютого офіційний Київ пройшов приблизно половину шляху до Європейського Союзу. Брюссель на знак підтримки нашої держави заявив, що Україна може стати членом Євросоюзу та максимально пришвидшив всі юридичні механізми.

– Україна продемонструвала відданість європейським цінностям і стандартам. І вже до війни країна почала свій шлях до Європейського Союзу. Але, зрозуміло, що держава має виконати низку важливих реформ, – наголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Позитивний висновок Єврокомісії експерти називають певним авансом, тому що українці своєю боротьбою за свободу вкотре довели, що за європейські цінності платять своїм життям. Однак з точки зору законодавства ще потрібні реформи. Нині йдеться про сім блоків.

– Найбільш актуальними є запровадження законодавства про судову реформу, закон про вищу раду правосуддя. Вони вже виконуються, ми вже на шляху виконання рекомендацій. Більшість антикорупційних заходів – у тій чи іншій стадії реалізації. Ми розпочнемо і конкурс у Національне антикорупційне бюро, – розповіла віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

А вже далі Україна та Євросоюз опрацьовуватимуть інтеграцію в усіх сферах економіки та політики. Нині ніхто не береться прогнозувати, скільки часу це займе. Головне, що є обопільне бажання узгодити план спільного життя якнайшвидше.

Урсула фон дер Ляєн та Володимир Зеленський

Фото: Офіс президента

– Коли Україна завершить за всіма 30+ політичними сферами – будемо на порозі членства. Скільки років? Три, п’ять, 10 років – невідомо. На етапі набуття статусу кандидата вагому роль відіграв спротив російському агресору, але залишилося багато технічних питань. Ми не зможемо всі питання закрити героїзмом на полі битви, – вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Відродження Олександр Сушко.

Європейський Союз вже почав допомагати нашій державі економічно – прибрав мито на українські товари. Доступ до ринку ЄС допоможе перекрити воєнні втрати, вважає міністр економіки Юлія Свириденко. Нинішній екстраординарний формат фактично і є нормою всередині ЄС, тому Київ сподівається, що цей режим Брюссель вже не змінюватиме. І навіть більше – Євросоюз відкриває фінансування зі своїх структурних фондів.

– Режим взаємодії з ЄС, який ми побачили з 24 лютого, це безпрецедентне зелене світло на всі напрямки – від митниці до пересування людей. Формат передбачає такий рівень перебування у статусі кандидата, якщо ми покажемо та продемонструємо відданість у нашому бажанні виконати рекомендації. План допомоги дійсно можна буде називати планом Маршала, – зазначила Ольга Стефанішина.

Однак серйозні зміни можливі лише після припинення активних бойових дій. І Росія розуміє, що ведучи наступ в Україні, відтягує повноцінний початок нашого членства в Європейському Союзі. Але Брюссель дав чіткий сигнал, що чекає на Україну і готовий мільярдами євро відбудовувати нашу державу.

Дивіться також
Не потрібно мовчати про насильство: що змінить ратифікація Стамбульської конвенції
Андрій Гетьман Журналіст
Категорії: Політика