За рік повномасштабного вторгнення наші життя перевернулися, наша країна здригнулася. Росія відібрала життя багатьох наших людей, зламала долі цілих родин, відібрала в нас можливість сміятися, мріяти й планувати.
Але під цим шаленим тиском агресії змінилася й Україна, і весь світ. Ми стали ще більш згуртовані, ще більш людяні.
Ми можемо дістати пальне, генератори й запалити світло навіть коли здається, що повна темрява. Будь хоробрим, як Україна — це гасло сьогодні для всього світу. І це гасло про нас із вами.
Україна б’ється значно довше, аніж прогнозували світові аналітики.
У перші години війни на захист країни стали добровольці й тероборона, а українські пілоти в лютому-березні самі закрили небо.
– Хлопці одразу з дому стрибали в літаки, виводили їх з-під удару, ми тоді врятували всі наші літаки, – розповідає Євген Булацик, командир 7 бригади тактичної авіації.
За цей лютий рік наша армія не раз дивувала світ і змінювала його погляди. На Київ ішла російська колона завдовжки 60 кілометрів – розбили.
Недосяжним був Зміїний – та армійці відбуксирували гаубиці на баржах у море і з води атакували. Нам не поспішали допомагати найпростішою зброєю, а нині маємо HIMARS, Patriot й танки.
За цей рік ми витримали й переламали не один фронт. Паливний — один із них. За перший місяць росіяни знищили 30 найбільших нафтобаз, спалили 100 тис. тонн пального.
Був ризик нас заблокувати, та український бізнес і урядовці зробили неймовірне. За кермо бензовозів сідали офісні працівники й автогонщики.
– По Рейну, на баржах самохідних спускали це в Німеччину, там зливали і вантажили вже на залізничні вагони, везли в Україну. Це логістика, яка нікому в голову не могла прийти, українці це зробили, – каже директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
Світ дивувався і тому, як українці втримали енергетичний фронт. Завдяки героїзму енергетиків система вижила після численних масованих атак. Світло повертали й в мороз, і в сніг. Про винахідливі рішення наших інженерів хоче дізнатися весь західний світ.
– Це як із військовими, так само і з енергетиками. Ми будемо після війни розповідати всій Європі, яким чином конфігурувати в умовах військової кризи, в умовах атак на інфраструктуру. Ми будемо впливати на те, як будуть розвиватися енергетичні системи всього світу, – розповідає Олександр Харченко, директор центру досліджень енергетики.
Свою помсту українці перетворили на пожертви для армії: купують Байрактари, супутники, Спартани. Великий бізнес у перші дні віддав армії все, що мав, волонтерам переказували мільярди гривень, десятками тисяч доларів приносили готівки, аби лише допомогти армії. Українці показали найвищий прояв людяності.
– Сьогодні ми підтримуємо абсолютно незнайомих людей, яких ніколи вчора не бачили. Коли люди ділилися водою і ліками, це, чесно кажучи, дуже серйозна річ, – додає Елла Лібанова, директор інституту демографії та соціальних досліджень.
Війна в Україні спровокувала тектонічні геополітичні зміни. Система безпеки розпалася. Захід усвідомив високу ціну дешевого російського газу. А юридичні інстанції фізично не можуть охопити всі вчинені Росією злочини.
– Поступово приходить усвідомлення людей в інших країнах світу, які дивляться на цю війну про те, що вони живуть в ілюзії, що в нашому світі є міжнародна система миру й безпеки, виявляється, вона не працює, що вся система ООН не може зупинити російські звірства, – каже Олександра Матвійчук, Нобелівська лауреатка Миру.
За рік радикально змінила риторику Німеччина і навіть наважилась передати танки. Нас співчутливо поплескували по плечу і давали 3 дні, мовляв, готуйтесь до нової реальності, а нині захоплюються і шанують. Своє нове місце в новому світі Україна виборює сама.