Серед країн-учасниць Європейського Союзу назріває конфлікт інтересів щодо обраних систем протиповітряної та протиракетної оборони в межах проєкту Sky Shield.
Про це повідомляє видання Financial Times.
Зазначається, що вторгнення Росії в Україну й інтенсивне використання нею боєприпасів і ракет для завдання ударів з неба стали тривожним дзвінком, що Європа більше не може нехтувати своєю протиповітряною обороною.
Тому у жовтні минулого року канцлер Німеччини Олаф Шольц оприлюднив проєкт створення спільної європейської системи протиповітряної та протиракетної оборони Sky Shield. Відтоді 17 країн ЄС долучились до проєкту, включно з Великою Британією, країнами Балтії, Швецією та Фінляндією.
Але такі ключові країни, як Франція, Італія і Польща, залишилися осторонь, демонструючи конфлікт інтересів.
Зазначається, що Париж був заскочений зненацька заявою Sky Shield і відклав франко-німецький саміт частково для того, щоб продемонструвати своє роздратування.
Президент Франції Еммануель Макрон неявно розкритикував Sky Shield за те, що він занадто покладається на системи озброєнь, вироблені за межами Європи, і при цьому не розглядає належним чином питання про те, як найкраще стримувати Росію, зокрема за рахунок потенційного набуття ракетного потенціалу великої дальності.
— ППО є спочатку стратегічним питанням, перш ніж стати промисловим, але очевидно, що вона повинна базуватися на балансі наступальних і оборонних дій. Коли я бачу певні країни, які збільшують свої оборонні витрати, щоб масово купувати неєвропейські системи, я просто кажу їм: Ви готуєте проблеми завтрашнього дня, – сказав Макрон у нещодавній промові.
У Берліні офіційні особи вважають французьку критику необґрунтованою та стверджують, що нагальність усунення прогалин у системах протиповітряної оборони означає, що закупівля готових систем є кращою, ніж нові тривалі та часто дороговартісні розробки.
У листі про наміри, надісланому до НАТО минулого року, з яким ознайомилася Financial Times, країни, які беруть участь у Sky Shield, погодилися ухвалити прагматичні рішення, щоб забезпечити швидкий прогрес у питаннях розвитку протиповітряної оборони.
Хоча кожна країна-учасниця проєкту Sky Shield обирає системи самостійно, Німеччина заявила, що планує придбати ЗРК Iris-T у вітчизняного виробника Diehl Group як систем ППО середньої дальності, Patriot від американської Raytheon Technologies в якості систем ППО великої дальності та Arrow 3 від ізраїлської IAI як заатмосферну систему ПРО великої дальності.
Минулого тижня парламент Німеччини підписав перші закупівлі: набір із шести блоків Iris-T на €900 млн та перший транш коштів у межах угоди на суму $4,3 млрд щодо ракет Arrow 3.
Для Франції виключення із проєкту франко-італійської системи протиракетної оборони SAMP-T, яка забезпечує таку ж дальність перехоплення повітряних цілей, як й американський Patriot, виявилося болючим питанням.
– Франція засмучена тим, що Sky Shield значною мірою базується на американських та ізраїльських технологіях, коли існує європейська альтернатива, і що проєкт фактично залишив поза увагою Південну Європу, – сказав Шахін Валле, колишній радник Макрона.
Водночас, він заперечив, що Париж керувався такими конкурентними занепокоєннями. За його словами, конференція не мала на меті підірвати Sky Shield, а швидше провести вкрай необхідну дискусію про ширшу стратегію захисту європейського неба, включаючи роль НАТО і ЄС, а також стримування від ядерної зброї, яку має Франція та інші країни.
Інший французький чиновник також вказав на ризик того, що витрати мільярдів на системи ППО можуть спровокувати нову гонку озброєнь з Росією.
В НАТО ініціативу Sky Shield розглядають як позитивний крок до досягнення кращої оперативної сумісності і стандартизації оборонних платформ, брак яких оголила війна в Україні.