У російському літаку, що розбився у Тверській області, серед пасажирів значився очільник приватної військової компанії (ПВК) Вагнера Євген Пригожин.
Про це повідомляють російські державні ЗМІ із посиланням на Росавіацію.
Крім того, за непідтвердженою інформацією, на борту був також і засновник ПВК Вагнера, бойовик Дмитро Уткін із позивним Вагнер (на його честь названа ПВК), який був польовим командиром та правою рукою Пригожина.
Загалом, за даними МНС РФ, в авіатрощі приватного літака у Тверській області загинуло 10 осіб. Разом із тим, за даними російських ЗМІ, на місці падіння знайшли тіла лише 8 загиблих осіб.
Відомо, що бізнес-джет, що розбився, прямував із Москви до Петербурга. У Росавіації почали розслідування катастрофи літака Embraer.
Водночас повідомляється, що другий приватний борт Embraer ERJ-135BJ Legacy 650, який також належить ватажку ПВК Вагнера і має номер RA-02795, полетів на посадку в Москві.
За даними російських журналістів, Пригожин сьогодні дійсно вилетів у Росію з Африки, а на борту з ним був увесь командний склад ПВК Вагнера.
Згодом державний телеканал Росія-24 підтвердив загибель ватажка ПВК Вагнера Євгена Пригожина.
Що відомо про авіатрощу
За попередніми даними, перед катастрофою літака очевидці чули два сильні вибухи, після чого літак втратив крило та стабілізатор, які згодом впали недалеко від занедбаної ферми в селі Куженкіно.
У проросійських Telegram-каналах пишуть, що літак Пригожина, ймовірно, був збитий із зенітно-ракетного комплексу С-300.
Близькі до ПВК Вагнера Telegram-канали стверджують, що літак Пригожина було збито з ППО.
За іншою версією, вибух стався на самому літаку ватажка вагнерівців. Очевидці стверджують, що бачили вибух у повітрі, після чого літак почав падати.
Російський Telegram-канал Baza із посиланням на Flightradar24, пише, що літак не знижувався перед падінням. Він зник із радарів під час набору висоти.
Офіційного підтвердження ані роботи ППО, ані вибуху на борту, ані фото чи відео підтверджень смерті Євгенія Пригожина наразі немає.
Що відомо про Пригожина
Євген Пригожин народився 1 червня 1961 року у Санкт-Петербурзі. За своє життя Пригожин був підприємцем, бізнесменом та ресторатором, внаслідок чого отримав прізвисько “кухар Путіна”. Згодом він продовжив цей напрям діяльності та набув потужностей серед російських урядових кіл через бізнес у сфері харчування, який заробляє на державних підрядах.
Євген Пригожин також є засновником фабрики тролів з Ольгіно, які, як вважається, втручались у президентські вибори в США у 2016 році.
Крім того, кухар Путіна є засновником приватної військової компанії Вагнера, бойовики якої активно брали участь у бойових діях в Україні.
У 2022 році потрапив до санкційних списків ЄС, США, Канади, Японії та України. У 2018 році Окружний суд округу Колумбія видав ордер на арешт Пригожина. Улітку 2020-го ФБР оголосило Пригожина в розшук, а 2021 року пообіцяло винагороду в розмірі $250 тис. за інформацію, яка допоможе його арешту.
За даними Ради нацбезпеки США, Пригожин в Україні на ПВК Вагнера щомісяця витрачає понад $100 млн, посилюючи роль найманців у війні.
Крім того, між міністром оборони РФ Сергієм Шойгу та Пригожиним був конфлікт інтересів.
Так, рівно два місяці тому, 23 червня, Євгеній Пригожин оголосив про початок так званого маршу справедливості, а по факту – військового бунту проти російської влади.
Тоді очільник ПВК Вагнера спрямував свої війська з лінії фронту на російський Ростов-на-Дону, звідки оголосив про намір прямувати на Москву.
У своєму просуванні до столиці Росії бійці ПВК Вагнера знищили декілька російських військових літаків та вертольотів, вбивши разом із цим військових пілотів з армії РФ.
Детальніше про заколот Пригожина – читайте в матеріалі.