Україна повинна терміново виводити енергетичну галузь з однієї з найбільших криз за всю історію.
Про це заявила в.о. міністра енергетики та вугільної промисловості Ольга Буславець.
Для того, щоб стабілізувати “фінансово, паливно і економічно розбалансовану” галузь, влада повинна ухвалювати непрості рішення, підкреслила вона.
Для порятунку галузі міністерство розробило антикризовий план із 20 заходів, повідомила Буславець.
Криза в енергетиці стала наслідком втручання у галузь, через яке сталося штучне зниження ціни на електроенергії до рівня нижче собівартості її виробництва, вважає в.о. міністра.
Крім того, за словами Буславець, з вересня минулого року було відкрито імпорт електроенергії з Білорусі та Росії за двосторонніми договорами. Це призвело до того, що вугільна промисловість України втратила ринок збуту своєї продукції.
Читайте: Рівненська АЕС позапланово відключила енергоблок через монополію однієї компанії
– Нам це коштувало незатребуваних 1,5 млн тонн українського вугілля, нам це коштувало 5 млрд грн, які були спрямовані не в нашу економіку і не нашим енергогенеруючим компаніям, а нашим сусідам, – заявила в.о. міністра в ефірі програми Реальна політика.
Як повідомлялося, згідно з оновленим прогнозним енергетичним балансом на 2020 рік, вироблення електроенергії держкомпанії НАЕК Енергоатом буде скорочено до половини існуючої потужності. Водночас три енергоблоки АЕС будуть виведені в резерв, а виробництво ще 7 – обмежено.
Буславець повідомила, що під час загального падіння енергоспоживання теплова генерація знижується на менший відсоток, ніж АЕС.
Раніше в.о. міністра лобіювала рішення на користь компанії ДТЕК, яка контролює 90% видобутку енергетичного вугілля і 70% усіх вугільних електростанцій в Україні.
Експерти прогнозують, що від таких дій міністерства постраждають непобутові споживачі – від шкіл і лікарень до промисловості, які змушені платити більш високу ціну за електрику.
Пізніше Міненерго доручило Енергоатому вивчити можливість майнінгу криптовалют на АЕС.