Жертва ніколи не винна: як боротися з суспільним осудом та наслідками насилля

Ситуація з побиттям Анастасії Лугової у потязі Маріуполь-Київ викликала шквал емоцій та дописів у соціальних мережах: одні підтримували жінку, а інші – засуджували, мовляв чому не зачинила своє купе чи може провокувала його.

Факти ICTV разом з психологами розбиралися, чому суспільство так полярно реагує на випадки насильства щодо жінок і як жертві пережити наслідки такої кривди.

Побиття та згвалтування Анастасії Лугової – чому жертва не винна Фото 1

Кандидат психологічних наук та практикуючий психолог Віра Романова вважає, що нападник Анастасії має психологічні травми та відчуває ненависть до жінок, саме тому отримав ерекцію від насилля.

– Закриття психіатричних лікарень призвело до того, що такі люди не лікуються у відповідних закладах, а живуть серед нас та у будь-який момент можуть скривдити, – наголосила психолог.

У нашому суспільстві жінки не звикли говорити про насилля, бо бояться суспільного осуду, каже Романова, однак не потрібно мовчати, бо жертва ніколи не винна у тому, що її побили чи згвалтували.

– Уся провина завжди лягає на плечі того, хто вчинив насилля. І навіть, якщо суспільство засуджує жінку говорячи, що вона спровокувала гвалтівника відвертим одягом – це не робить її винною.

Глибоке декольте, коротка спідниця, емоційний стан, бідність чи багатство жінки жодним чином не дозволяють кому-небудь посягати на її тіло, – підкреслила психолог.

У випадку з Анастасією Луговою її узагалі скривдив незнайомий чоловік, у якого просто виникла потреба реалізувати своє сексуальне бажання – це не припустимо, додала експерт.

ЧитайтеПідозрюваного у спробі зґвалтування жінки у потязі Маріуполь-Київ взяли під варту

Експерт з відносин та психотерапевт Роман Мельниченко пояснив, що відбувається з жертвою після насилля та які дії потрібно робити, аби уникнути психологічної травми.

Фахівець зазначив, що після насилля є емоційна та біологічна реакція і з ними обома треба працювати.

– Зараз жінка перебуває у стані гострого стресу, а з нього потрібно правильно виходити. У нашому мозку є центри болю, які одинаково реагують, як на фізичний так і на емоційний біль.

Тобто, коли людина переживає фізичний біль, зламавши руку – це одне, а коли скажімо, вона потрапила в аварію і саме там зламала руку, що також травматично, однак цьому посприяла інша людина.

Тоді ми відчуваємо свою незахищеність, а це значно сильніше впливає на нас та руйнує зсередини, – наголосив Роман Мельниченко.

Психолог пояснює, що у цей період важлива атмосфера, у якій перебуває людина, а також підтримка, зокрема варто звернутися за кваліфікованою допомогою, щоб проробити шоковий стан – можливе навіть медикаментозне лікування.

– Поруч повинні бути близькі люди, щоб потерпіла на переживала цей стан наодинці та спілкувалася з кимось.

Жертва повинна прожити цей біль до кінця, щоб центри болю розслабились. Люди не розуміють, що це реальні біологічні зміни у мозку та на гормональному рівні, а не щось абстрактне, – розповів псхотерапевт.

Наслідки побиття

У своєму крайньому дописі в Instagram Анастасія Лугова показала, як сходять синці на її обличчі та сказала, що досі не усвідомлює, що ситуація з нападом на неї могла закінчитися геть іншим фіналом.

Як вгамувати тривогу активного типу

Коли у людини дуже тривожний емоційний стан, серце калатає і вона не може зібратися думками, тоді потрібно застосувати практики для заспокоєння себе.

Це можуть бути вправи на дихання – глибокий вдих і повільний видих, тепла ванна з ароматичними свічками, спокійна музика, йога чи інші методи, які дозволять заспокоїти парасимпатичну нервову систему.

– Надалі потрібно звератися до психолога, аби проробити травму, бо самотужки важко позбутися наслідків насилля.

Це потім може трансформуватися у різні страхи та панічні атаки – наче перелом, який так і не загоявся, – зазначив психотерапевт Роман Мельниченко.

Варто пам’ятати, що емоційні травми безсвідомо керують нами. Наприклад, якщо в дитинстві ми торкнулися гарячої праски, то потім у нас формується рефлексивна пам’ять болю.

Напад у потязі

Напад на Лугову в потязі Маріуполь – Київ стався вночі 31 липня, коли вона перебувала у своєму купе разом із 6-річним сином.

Раніше тричі судимий Рудзько вдерся до неї в купе в нижній білизні, закрив двері, почав бити і намагався зґвалтувати.

Постраждала розповіла, що попросила не бити її на очах у дитини, після чого злочинець відвів жінку в своє купе.

Після цього дитина стала кликати матір, і Лугова попросила Рудзька, щоб він випустив її заспокоїти хлопчика. Той випустив жертву, але пригрозив розправою, якщо жінка не повернеться.

Постраждалій прийшли на допомогу тільки в сусідньому вагоні потяга.