У МЗС України не бачать прогресу в переговорах щодо розблокування портів

Ольга Трофімцева

Нині немає помітного прогресу щодо розблокування портів Чорного та Азовського морів, насамперед портів Одеси.

Про це повідомила посол з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ України, координатор Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева під час брифінгу 20 червня.

За її словами, на морські порти Азовського та Чорного морів припадало 70-75% загального обсягу українського експорту, тому їх блокування негативно позначилося на всіх галузях, насамперед аграрній.

Трофімцева вважає найкращим виходом з цієї ситуації розблокування портів і вільний експорт продукції морськими шляхами.

– На жаль, ми не бачимо реальності такого сценарію найближчим часом попри ті зусилля, яких докладають наші партнери, насамперед Туреччина. Ми беремо участь у тих перемовинах, які відбуваються, через ООН. Однак поки що помітного прогресу щодо розблокування портів Чорного та Азовського морів, насамперед портів Одеси, немає, – зазначила посол.

Трофімцева також наголосила, що уряд та український бізнес уже досить багато зробили для налагодження альтернативних каналів експорту залізничним та автомобільним транспортом, однак це не дає змоги повністю замінити морський.

Вона нагадала, що Україна продовжує роботу над пошуком альтернативних шляхів експорту через Румунію та Польщу. Але постачання залізничним чи автомобільним транспортом не може на 100% замінити експорт через порти.

Як повідомляв президент Володимир Зеленський, у портах заблоковано понад 20 млн тонн сільськогосподарських культур. Блокування експорту загрожує глобальною продовольчою кризою.

Окрім блокади, РФ масово краде зерно з тимчасово окупованих територій України. Так, відомо вже про викрадення близько 600 тис. тонн аграрної продукції. 

Фото: Ольга Трохімцева 

Ольга Тетеріна редакторка стрічки
Категорії: Україна