Попри повномасштабну війну, вступна кампанія в Україні цьогоріч відбудеться. Водночас вступ-2022 відрізнятиметься від попередніх років. Зокрема, велика увага вперше приділятиметься мотиваційному листу абітурієнта.
Про це розповів в ефірі загальнонаціонального телемарафону заступник голови комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Сергій Колебошин.
Йдеться про лист, у якому абітурієнт викладає аргументи, чому він обрав той чи інший вищий навчальний заклад та освітню програму (тобто показує свою вмотивованість). Такий лист може збільшити конкурсний бал, а також стати важливим аргументом при вступі.
– Цього року вперше буде велика увага приділена так званому мотиваційному листу, тобто листу, де абітурієнт викладає свої аргументи, чому він обрав той чи інший виш. Невеличкий відсоток цього балу буде додаватися залежно від того, як аргументувала людина, – пояснив Колебошин.
Водночас він наголосив, що найбільше значення при вступі все ж матимуть результати Національного мультипредметного тесту. Він складатиметься з трьох дисциплін: української мови, математики та історії України.
Колебошин також нагадав, що цього року через повномасштабну війну було спрощено умови закінчення випускних класів в школах та вступу до вищих навчальних закладів. Зокрема, для 4-х, 9-х та 11-х класів скасовано Державну підсумкову атестацію. Для випускників ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) буде відбуватися у форматі Національного мультипредметного тесту.
– Я зауважу, що він є необхідним для тих, хто буде вступати на бюджетні місця на 1 курс українських вишів і на деякі контрактні спеціальності, так звані кон’юнктурні: наприклад, медичні спеціальності, – зазначив Колебошин.
Він уточнив, що для абітурієнтів, які вступають у виші творчого напрямку, мультипредметний тест не є обов’язковим, як і для тих, хто готується до вступу на військові спеціальності.
– Там буде своя процедура зарахування, – поінформував депутат.
Так, курсанти вступатимуть за правилами прийому відповідного навчального закладу. Водночас вступ на творчі спеціальності передбачає проходження творчого конкурсу.
Він також висловив сподівання, що з 1 вересня в Україні стартує навчальний процес в очному форматі, й діти зможуть піти до школи в регіонах, де це буде безпечно.
Водночас батьки зможуть обрати і дистанційну форму навчання для своїх дітей.
Як повідомляли в Міністерстві освіти і науки, Національний мультипредметний тест (НМТ) для абітурієнтів триватиме протягом 90 хвилин. Тест відбуватиметься не в режимі онлайн, а в навчальних закладах, і міститиме три дисципліни: українську мову, математику та історію України.
Вступники, які зараз перебувають за межами України, також матимуть можливість скласти тест (наприклад, на базі університетів цих країн).