Рада ухвалила закон про анбандлінг: що зміниться для української ГТС

Рада ухвалила закон про анбандлінг: що зміниться для української ГТСРада ухвалила закон про анбандлінг: що зміниться для української ГТС

Верховна Рада ухвалила закон про анбандлінг НАК Нафтогаз України. Йдеться про відокремлення газотранспортної системи й створення для її управління незалежного оператора. Про приватизацію ГТС не може бути й мови. Вона на 100% залишиться у власності держави, – наполягають урядовці.

З наступного року таким оператором буде компанія Оператор ГТС України, яким керуватиме компанія Магістральні газопроводи України, яка в свою чергу підпорядковується Міністерству фінансів. Таким чином, Нафтогаз перестане бути монополістом у магістральному транспортуванні газу і не матиме жодного впливу на операційну діяльність нового незалежного оператора. Усе – за європейськими стандартами.

Таким чином, анбандлінг дає Україні шанс на збереження статусу транзитної країни, яка має ключове значення для ЄС. Особливо це актуально після дозволу Данії на добудову Північного потоку-2.

Читайте: Відокремлення ГТС: ризики та можливості для українського газового ринку

Без проведення анбандлінгу Росія мала б підстави заявити, що Київ не готовий працювати за європейськими правилами. Тоді будь-які майбутні відносини з Газпромом відбувалися б на умовах Росії. Саме тому проголосований закон – великий крок до незалежного оператора ГТС і нових ринкових відносин із Газпромом.

До управління ГТС можуть долучитися й західні інвестори. Тобто, трубою володітиме Україна, але до процесу транзиту через неї будуть причетні і європейські компанії. Це має неабияк допомогти у відносинах із Газпромом.

Новий формат управління трубою наближає нас до європейських стандартів і дає надію, що новий транзитний контракт із Газпромом укладуть на ринкових умовах.

До слова, Факти ICTV розповідали про те, навіщо вітчизняна ГТС потрібна Газпрому.

Категорії: Україна