Від початку вересня спостерігається стрімке зміцнення гривні. Однак українці кажуть, що вони його не відчули. Продукти не здешевшали, а деякі навпаки зросли у ціні.
23,90 – за долар, 26 гривень – за євро. Таких цифр в обмінниках не бачили три роки. Люди на ринку хвилюються, що здешевшання долара їхні гаманці геть не відчули.
Не змінилися ціни ані на вітчизняні харчі, ані на імпортні, а деякі товари навіть здорожчали. До прикладу банани наприкінці серпня коштували 24 грн за кілограм, а у кінці вересня – понад 26 грн.
Дивіться: Курс української гривні укріплюється: чому нацвалюта стрімко зміцнює свої позиції
Через здешевшання долара за логікою, мали б знизитися і ціни на пальне, однак цього не сталося. На усіх заправка ціни незмінні з середини липня. Стабільною залишилася і ціна на одяг та побутову техніку.
Єдине, де українці зараз можуть справді зекономити – це купівля нового автомобіля. Майже усі автодилери прирівнюють $1 до 24,20 грн. Вигідно купувати, як вживані автівки так і нові.
Надто радіти здешевшанню долара та євро економісти не радять. Зміни курсу вплинуть на ціни лише тоді, коли позначки протримаються хоча б півроку.
Міцна гривня особливо засмучує експортерів-аграріїв, бо через дешевший долар вони вже зазнали чималих втрат, а навесні зелений зміцніє і проводити посівну їм виявиться набагато дорожче.
Фахівці прогнозують, якщо долар перетне рубіж у 23 грн – вітчизняній економіці це точно зашкодить. Утім поки заспокоюють, що скоро ринок стабілізується, адже у бюджеті на 2020 рік курс заклали на рівні 28,20 грн.
Нагадаємо, НБУ назвав причини зміцнення гривні.