Закрили школу, клуб та пошту. Як врятувати село Леміщине від занепаду

Закрили школу, клуб та пошту. Як врятувати село Леміщине від занепадуЗакрили школу, клуб та пошту. Як врятувати село Леміщине від занепаду

З кожним роком з карти України зникає по два десятки сіл – за часи незалежності тільки офіційно зникло понад півтисячі населених пунктів. Молодь тікає до міст, села перетворюються на привиди – із десятком-двома жителями, бездоріжжям, відсутністю фельдшерських пунктів і магазинів. Хоча ще три-чотири десятки років тому там кипіло життя. Одним з таких сіл – Леміщине на Харківщині, на самісінькому кордоні з Росією. Там за останні 15 років закрили все, що можна – школу, клуб, пошту, дивом вціліла лише бібліотека.

Ще в радянські часи у Леміщиному було шість сотень жителів. Чи не кожен мав корову, працював у колгоспі. В магазині продавали харчі й одяг, був медпункт і школа. Нині на все село 25 душ. Лише влітку, коли приїжджають дачники, кількість жителів зростає до сімдесяти.

Дорога до Леміщиного – через поля та вибоїни, швидка з найближчого селища доїжджає за 40 хвилин і це влітку. Продукти два рази на тиждень привозить лавка. Розклад приїзду також залежить від погоди.

Дивіться: Діти вчитимуться в клубі та сільраді: на Прикарпатті грибок роз’їв 230-річну школу

Цього літа сюди навіть автобус відмовлявся їздити – ледь добилися, щоб приїздив хоча б раз на тиждень. Та розклад, кажуть, незручний – автобус повертається тільки надвечір, доводиться на цілий день лишати господарство. В селі немає пошти, газети привозять раз на місяць, мобільний зв`язок поганий. Єдина віддушина – бібліотека – селяни й досі дивуються, як вона вціліла.

Є навіть Гарі Потер – школярі зачитали його бодай не до дірок, каже бібліотекарка пані Тамара. По книжки їздять навіть із сусідніх сіл, а от чужинців з міста жінка боїться – бібліотеку, каже, вже давно хочуть закрити, а це чи не єдина ознака цивілізації.

Мальовничі краєвиди, озеро, заповідна зона із рідкісними рослинами – у Леміщиному можна було б створити еко-санаторій, кажуть люди – селити людей у порожні хати, їх продають за 3-4 тис. гривень. Та на таку реформу треба час, а його у Леміщиного просто немає – ще кілька років і село перетвориться на привид.

До слова, ремонт на словах. У Черкасах замість реконструкції даху написали про нього в газеті.

Олена Баранова Відеоредактор
Категорії: Україна