Що цікавого та важливого ухвалила Верховна Рада впродовж п’ятої сесії ІX скликання?
Питання цікаве, і в мене є своя, оригінальна, відповідь. Відповідь про те, чому депутати, попри дві спроби, так і не змогли проголосувати навіть на комітетах. І це дуже добре!
Але спочатку трішки цікавої статистики й фактів.
Упродовж п’ятої сесії Верховна Рада IX скликання розглянула майже 700 законопроектів, 170 із яких депутати ухвалили в цілому, а 110 – за основу (тобто лише в першому читанні). І це, як доречно відзначив спікер Дмитро Разумков, було в умовах пандемії та боротьби з Covid-19.
На початку березня 2021 року у Верховній Раді запрацювала сенсорна кнопка для голосування. І це реально прибрало кнопкодавство із залу під куполом.
На початку липня 2021 року парламент ухвалив закон Про корінні народи.
Цей документ не лише вибісив Кремль і Путіна, але й визначив права корінних народів України. Такими в нашій державі тепер офіційно є кримські татари, караїми та кримчаки. Ні росіяни, ні будь які інші національності під визначення корінний народ не підпадають.
Підтримали депутати, поки лише в першому читанні, і президентський так званий законопроект Про деолігархізацію.
Визначати, хто саме є олігархом і кого вносити до спеціального реєстру буде Рада нацбезпеки і оборони за поданням Кабміну, НБУ, СБУ та Антимонопольного комітету.
Після доопрацювань і вето Президента, вдалося народним обранцям знайти голоси і для продовження важливої судової реформи. Ухвалено документи про Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Вищу раду правосуддя, які після власного перезавантаження мають оновити всю суддівську систему України.
На жаль, народні депутати так і не змогли ухвалити законопроект Про легалізацію медичного канабісу. За було лише 184 голоси. Що робити понад двом мільйонам українських пацієнтів (онкохворим, із важкою формою епілепсії, ветеранам війни, які мають ПТСР, із хворобою Паркінсона, Альцгеймера, розсіяним склерозом) – невідомо.
15 липня Верховна Рада проголосувала за відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Він очолював МВС рекордний час – понад сім років.
А от що депутатам не вдалося зробити – так це змінити ухвалений у 2019 році мовний закон.
Депутати від монобільшості двічі – у червні та липні – намагалися внести правки до інших документів, які не стосуються закону Про забезпечення функціонування української мови як державної.
Опозиційні фракції Європейська солідарність та Голос зіграли на випередження. Усі поправки, якими намагалися відтермінувати український дубляж, створення та показ фільмів і телепрограм українською, не підтримали навіть під час розгляду в комітетах. А Конституційний суд визнав сам закон конституційним!
І це ще не кінець п’ятої сесії ІX скликання!
Автор: Василь Саф’янюк, парламентський кореспондент Фактів ICTV
Фото: Dreamstime