Найважливіші події 375 доби повномасштабної війни Росії проти України читайте у текстовій онлайн-трансляції за 5 березня.
Окупаційні війська Росії не взяли під контроль Бахмут в Донецькій області.
Про це 4 березня в інтерв’ю CNN заявив Сергій Череватий, речник східного угрупування Збройних сил України.
– Бої в Бахмуті ведуться більше на околицях, а саме місто контролюється українськими силами оборони: Збройними силами України, Прикордонною службою та Національною гвардією, – заявив він.
Українські війська проводять контрольовану, планову ротацію позицій у Бахмуті, заявив Череватий у відповідь на повідомлення про виведення деяких підрозділів.
– Масового відведення українських військ також не відбувається, – сказав він.
Станом на суботу, 4 березня, за його словами, бойові дії велися навколо Бахмута, у селах Васюківка та Дубово-Василівка на північ від міста, а також у селах Іванівське та Богданівка на захід від нього.
– Лише поблизу Бахмута відбувся 21 ворожий обстріл із застосуванням різних артилерійських систем та РСЗВ, а також 9 бойових зіткнень. Всього на цьому фронті відбувся 131 обстріл та 38 бойових зіткнень, – повідомив полковник Череватий.
За його словами, понад 150 російських військовослужбовців загинули, 239 отримали поранення, троє потрапили у полон.
Питання постачання Україні західних винищувачів є питанням часу.
З такою заявою виступив прем’єр-міністр Латвії Крішьяніс Каріньш в інтерв’ю німецькому виданню Spiegel.
Його запитали, як він уявляє перемогу України в російсько-українській війні, на що Каріньш відповів, що “перемога одного – це поразка іншого”.
– Який вигляд має ця перемога – вирішувати тільки українцям. Наше завдання – допомогти їм досягти своїх цілей. Кожен по-своєму, – сказав він.
Він нагадав, що Латвія раніше постачала Україні ракети Stinger, самохідні гаубиці, вертольоти, а також різне обмундирування та медикаменти.
– Якби у нас були танки, ми б і їх поставляли, – додав прем’єр.
Глава уряду Латвії ствердно відповів на запитання, чи могла б його країна передати Україні західні винищувачі.
– Якби вони (винищувачі, – Ред.) у нас були, ми б їх теж віддали. Постачання винищувачів – це питання часу. Я не розумію, чому Захід не повинен постачати винищувачі. Якщо українцям потрібні винищувачі, вони повинні їх отримати. Вони вже не раз доводили, що можуть швидко навчитися керувати новою технікою, – сказав він.
Генеральні прокурори країн, які входять до Спільної слідчої групи (JIT), підписали угоду про створення у Гаазі Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії Росії, який запрацює влітку 2023 року.
– Сьогодні ми підписали додаткову угоду до угоди про Спільну слідчу групу, яка передбачає створення у Гаазі на базі Євроюсту Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії Росії проти України, – сказав генпрокурор України Андрій Костін.
За його словами, передбачається, що у цьому центрі працюватимуть прокурори, які збиратимуть докази злочину агресії.
Крім того, Офіс генпрокурора збирається поділитися з прокурорами центру у Гаазі доказами вчинення злочинів агресії, які уже накопичилися у відомстві.
Попередньо планується, що центр запрацює у липні 2023 року.
Генпрокурор додав, що робота цього Міжнародного центру буде першим кроком на шляху до створення Спеціального трибуналу з засудження злочину агресії російської політичної і військової верхівки відносно України.
Новообраний президент Чехії Петр Павел має намір організувати політичне турне, в яке входить і Україна, у перші 100 днів свого перебування на посаді глави держави.
Про це повідомляє Ceske Noviny.
У рамках турне Павел має намір відвідати всі сусідні країни. Першим пунктом зупинки стане Словаччина, туди Павел має намір приїхати відразу після своєї інавгурації, яка відбудеться 9 березня. Потім він поїде до Польщі та Німеччини (у Берліні Павел буде 21 і 22 березня), а вже у квітні відвідає Київ.
ЗМІ зазначили, що візит в Україну Павел планує здійснити відразу після поїздки в Брюссель, яка пройде того ж місяця. В Угорщині у нього запланована зустріч у штаб-квартирі ЄС й НАТО.
Сам Петр Павел зазначив, що своїм турне він планує показати, що Чехія повертається до активного підходу до зовнішньої політики на рівні голови держави.
– Я не вважаю, що в цей період мені потрібно їхати кудись ще, тому що я дійсно вважаю наше сусідство пріоритетним, – пояснив він вибір країн для візиту.
Україна разом з партнерами працює над створенням механізму конфіскації російських активів, які можна буде направити на відновлення нашої держави.
Про це під час конференції United for Justice, яка відбувається у Львові, наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Він зазначив, що спеціальний компенсаційний механізм виплати репарацій буде базуватися на міжнародному договорі. Україна розробляє його разом із державами-партнерами.
У міжнародного компенсаційного механізму буде чотири елементи:
- міжнародний реєстр збитків;
- Компенсаційна комісія, яка розглядатиме заяви про відшкодування збитків;
- Компенсаційний фонд, з якого будуть іти відшкодування;
- Механізм виконання прийнятих Компенсаційною комісією рішень.
У Запорізькій області окупанти на тимчасово захоплених територіях планують провести псевдовибори. Вони можуть організувати фейкове голосування в будь-який час. Про це заявив мер Мелітополя Іван Федоров.
– Окупанти активно готуються до фейкових виборів. З’являються нові гауляйтери, які будуть відповідати за “вибори”, постанови “центральної виборчої комісії”. І “адміністративно-територіальний устрій” – це черговий етап підготовки, точніше видимості псевдовиборів, – зазначив Федоров.
Німецький машинобудівний та зброєбудівний концерн Rheinmetall хоче закупити 96 танків Leopard 1 у швейцарської оборонної фірми Ruag, щоб передати Україні.
За даними іноземних видань, танки можуть бути вживаними та неробочими. Ймовірно, їх планують відремонтувати перед тим, як передати ЗСУ.
Президент України Володимир Зеленський розповів, як Україна буде жити поруч з Росією після перемоги.
– Ми будемо країною-переможцем. І ми будемо суб’єктними. Дуже важливо змінити парадигму, яка була довгі роки. Ми робимо Україну потужним суб’єктом в Європі, щоб не говорили, що Україна – це десь біля Росії, а щоб всі говорили, що Росія – це десь біля України, – заявив Зеленський під час зустрічі зі студентами у Львові з президентом Європарламенту Робертою Мецолою.
У Горлівці Донецької області окупанти планують розпочати чергову хвилю мобілізації місцевих жителів до лав армії РФ. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
– З метою поповнення масштабних втрат в живій силі, противник продовжує проводити приховану мобілізацію на тимчасово окупованій території України. Зокрема, в Горлівці Донецької області, з 5 березня планується розпочати чергову хвилю мобілізації місцевих жителів до лав російських окупаційних військ, – йдеться у повідомленні.